fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Co wolno radzie gminy, a co wójtowi

Teresa Siudem
Fotorzepa, Waldemar Kompala Waldemar Kompala
Wójt nie może wchodzić w kompetencje rady gminy, a rada w kompetencje wójta. Zasada ta dotyczy także zarządzania majątkiem komunalnym.

Na co dzień majątkiem gminnym zarządzają: wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Podejmują decyzje na podstawie uchwał rady. Ale przepisy (ustawy o samorządzie gminnym) ograniczają zakres takich uchwał tylko do spraw przekraczających zakres zwykłego zarządu. O pozostałych sprawach, które nie przekraczają zwykłego zarządu, decyduje wójt.

Niby wszystko powinno być jasne, ale nie dla wszystkich jest. Ustawa nie definiuje bowiem, które sprawy przekraczają zakres zwykłego zarządu, a które nie. I w konsekwencji niektóre rady próbują bardzo szczegółowo ustalać, jaką decyzję powinien podjąć wójt. Ot, choćby określają minimalne stawki czynszu dzierżawnego czy zasady zabezpieczenia wierzytelności przy sprzedaży lokali. Takie uchwały trafiają potem do sądów administracyjnych, które stwierdzają ich nieważność.

Definicji spraw przekraczających zakres zwykłego zarządu pewnie się nie doczekamy, bo trudno przewidzieć wszystkie sytuacje, jakich mogą o...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA