fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rzeź firm to… szansa

123RF
Wśród polskich przedsiębiorstw poleje się krew. I bardzo dobrze, bo z rozdrobnioną strukturą gospodarki, w której dominują firmy niewielkie, daleko nie zajedziemy. Nie tylko nie będziemy w stanie nadrobić dystansu dzielącego nas od Zachodu, ale też ulegać będziemy agresywnej konkurencji z dalekiej Azji.

Jednak działa już w Polsce ekonomiczny dobór naturalny. Za jego sprawą wypadają z rynku małe przedsiębiorstwa, a ich miejsce zajmują firmy duże. Dzięki efektowi skali są w stanie inwestować w swoje marki, szukać lukratywnych rynków daleko za granicą, a przede wszystkim wykładać pieniądze na badania i rozwój.

Krew polała się właśnie na niezwykle konkurencyjnym rynku kurierskim. Wyspecjalizowana w obsłudze przesyłek z częściami samochodowymi czy akcesoriami do kominków firma Delta popadła w kłopoty. O ciekawą niszę walczą giganci: państwowa Poczta Polska i prywatny InPost. Wielcy rozkładają koszty stałe na dużo większą liczbę klientów, więc dadzą sobie radę przy marżach, które dla Delty okazały się śmiertelnie niskie.

Takich Delt będzie więcej. W „Rzeczpospolitej" pisaliśmy niedawno o zaskakującym zjawisku: choć gospodarka kwitnie, a PKB rośnie w tempie 5-procentowym, coraz więcej firm ma problemy ze spłatą zobowiązań. To się pogłębi: br...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA