Ochrona środowiska

Szyszko wstrzymuje wejście w życie zmian w rozporządzeniu ws. ustalenia listy gatunków zwierząt łownych

Fotorzepa, Robert Gardziński
Ministerstwo Środowiska wstrzymuje wejście w życie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych.

"W związku z dużym zainteresowaniem społecznym, Ministerstwo Środowiska ponownie zaprasza do ogólnopolskiej merytorycznej dyskusji dotyczącej lawinowo postępującego zaniku bioróżnorodności (od Zachodu) na obszarach Natura 2000, przy jednoczesnym gwałtownym wzroście populacji gatunków, takich jak wilk, żubr, bóbr, kormoran, dzik" - czytamy w komunikacie wydanym w czwartek rano przez resort Jana Szyszki.

Według MOŚ w ostatnim okresie pojawiło się na ten temat wiele nieścisłości w przestrzeni medialnej, a taka dyskusja pozwoli na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

Jak podała po południu Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródło zbliżone do sprawy, nowela rozporządzenia zostanie uchylona.

 

Rozporządzenie ministra środowiska zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw z 25 października pod poz. 1991.  Miało wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 9 listopada. Już od 10 listopada wprowadzało zezwolenie na odstrzał łosi, które od 16 lat są objęte całkowitą całoroczną ochroną. Cofnięcie moratorium ostro skrytykowały przez organizacje pozarządowe.

- Łoś to bardzo cenny gatunek dla myśliwych ze względu na imponujące trofeum - zauważa Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. - Szczególne kontrowersje budzi etyczny aspekt polowań na łosie. Zwierzęta te nie odczuwają lęku przed człowiekiem i nie uciekają przed nim. Przez ostatnie 16 lat obowiązywania moratorium przestały kojarzyć ludzi z zagrożeniem. Polowania na nie będą więc przypominać rzeź.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL