fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Rząd decyduje: 5G zbuduje spółka kontrolowana przez państwo

Adobe Stock
Podpisane w poniedziałek memorandum w sprawie stworzenia nowoczesnej sieci ma znaczenie daleko wykraczające poza telekomunikację. Łączy się z polityczną strategią starego-nowego gabinetu.

Sieć 5G ma być jednym z najważniejszych czynników wspierających rozwój gospodarczy w najbliższych latach. Z rządowych szacunków wynika, że do 2025 r. ma dzięki niej powstać do 570 tys. nowych miejsc pracy. Sieć 5G umożliwi powstanie nowych kategorii usług i technologii, np. autonomicznych samochodów. Sieć ma bowiem parametry obecnie nieosiągalne. Potrzebne są jednak ramy do jej wdrożenia.

Dlatego tak ważne jest podpisane w poniedziałek przez przedstawicieli telekomów (T-Mobile, Orange, Polkomtel), Exatela, Polskiego Funduszu Rozwoju memorandum, które zakłada budowę spółki celowej #POLSKIE5G, która ma być właścicielem infrastruktury w paśmie 700 MHz pokrywającej całą Polskę.

– Wbrew sceptykom udało się osiągnąć porozumienie operatora państwowego oraz krajowych i zagranicznych operatorów prywatnych – podkreśla w rozmowie z „Rz" Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes Exatela.

Podpisane memorandum to w praktyce pierwsze istotne posunięcie obozu władzy po wyborach. Projekt ściśle wpisuje się bowiem w strategię polityczną Mateusza Morawieckiego, który tworzy właśnie nowy rząd.

Według zapowiedzi ma to być gabinet, który do realizacji dużych projektów, modernizacji kraju i jego rozwoju wykorzysta nowe technologie. Ma to być także zwrot rządu ku wyborcom, którzy czegoś takiego oczekują. Grupę takich wyborców PiS już ma, ale by wygrywać kolejne wybory, obóz rządzący musi sięgnąć po mieszkańców dużych miast i metropolii. O tym, że oferta dla nich jest przygotowywana, od dawna mówiło się na zapleczu PiS. Teraz pojawienie się w rządzie na eksponowanych stanowiskach polityków młodego pokolenia ma być połączone z położeniem większego nacisku właśnie na nowe technologie.

Projekt #POLSKIE5G wpisuje się w tę strategię. Ma też na celu likwidację białych plam na telekomunikacyjnej mapie kraju i wyrównywanie szans rozwojowych różnych regionów Polski – co też jest zgodne ze strategią PiS.

Politycy PiS uważają podpisanie tego memorandum za jeden z udanych przykładów przełamywania „Polski resortowej". Kolejnym etapem ma być przyjęcie na początku nowej kadencji Sejmu specustawy, m.in. rozstrzygającej kwestię nadzoru nad spółką, która zbuduje sieć 5G.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA