fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Afera Cambridge Analytica: Ile danych wyciekło? Nowe fakty

AFP
Cambridge Analytica mogła pozyskać dane znacznie większej liczby użytkowników Facebooka, niż dotychczas podawano - twierdzi Brittany Kaiser, była pracownica firmy Cambridge Analytica, która wystąpiła przed komisją brytyjskiego parlamentu.

Cambridge Analytica to firma analityczna, która stworzyła oprogramowanie, dzięki któremu można z bardzo dużym prawdopodobieństwem przewidzieć preferencje polityczne oraz wpływać na wybory. Firma współpracowała z zespołem wyborczym Donalda Trumpa oraz ze zwolennikami brexitu. O działaniach Cambridge Analytica napisał "The Guardian" co doprowadziło do poważnego kryzysu zaufania do Facebooka. Wielu użytkowników, po wybuchu afery, zdecydowało się na usunięcie swoich profili z serwisu społecznościowego.

Kaiser składając wyjaśnienia przed komisją Izby Gmin stwierdziła, że firma, w której pracowała, dysponowała wieloma aplikacjami w formie popularnych na Facebooku quizów, dzięki którym pozyskiwała dane o użytkownikach Facebooka. Aplikacja przygotowana przez Aleksandra Kogana "This Is Your Digital Life", dzięki której Cambridge Analytica zyskała dane 87 mln użytkowników serwisu (nie tylko osób, które wzięły udział w quizie, ale również ich znajomych nieświadomych tego, że ich dane zostały udostępnione) miała być tylko jedną z wielu wykorzystywanych w tym celu.

W pisemnym oświadczeniu przedstawionym komisji Kaiser podkreśliła, że aplikacja Kogana nie była jedyną, której używała Cambridge Analytica do zbierania danych.

"Nie znam szczegółów tych ankiet, ani tego jak dane były zbierane czy przetwarzane. Ale jestem zdania, że niemal na pewno liczba użytkowników, których dane wyciekły przez używanie aplikacji podobnych do tej Kogana jest znacznie większa niż 87 milionów i że zarówno Cambridge Analytica, jak i inne firmy były zaangażowane w te działania" - napisała Kaiser.

W ustnym zeznaniu Kaiser mówiła jeszcze o dwóch aplikacjach, o których wiedziała, że zbierają dane - chodziło m.in. o quiz "Sex compass", a także quiz muzyczny.

Mike Schroepfer, odpowiedzialny za kwestie technologiczne w Facebooku szacuje, że w związku z aferą Cambridge Analytica doszło do wycieku danych co najmniej 87 mln osób - ale zeznanie Kaiser każe przypuszczać, że jest to liczba zaniżona.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA