Nowe technologie

Najważniejsze naukowe sukcesy mijającego roku

SpaceX
Rok 2017 obfitował w spektakularne odkrycia naukowe. "Rzeczpospolita"przedstawia dziesięć - zdaniem naszej redakcji - najważniejszych.

Poniższego zestawienia nie należy traktować jak rankingu, ale raczej jak subiektywny wybór, ponieważ nie da się sensownie porównywać osiągnięć, na przykład, w dziedzinie medycyny, archeologii, astronomii. W zestawieniach tego typu nie chodzi o rywalizację, lecz o informację.

1.

Komorę długości 30 metrów odkryto w listopadzie wewnątrz największej na świecie piramidy Cheopsa, sprzed 4500 lat, zmieściłby się w niej 200-miejscowy samolot pasażerski. Nie jest to kaczka dziennikarska, o odkryciu poinformowało prestiżowe pismo naukowe"Nature". Odkrycia dokonano w ramach projektu ScanPyramids. Badacze wykorzystali -przenikliwość mionów - kosmicznych cząstek zwalniających w zetknięciu z materia. Nie wiadomo, do czego służyła komora ani co w niej się znajduje. Pozostanie to zagadka do chwili, gdy dotrze do niej człowiek lub robot. Na takie inwazyjne badania władze egipskie nie wyrażają zgody. Jednak nie wszyscy egiptolodzy akceptują to odkrycie, niektórzy uważają, że jest to 'błąd pomiarowy".

2.

W czerwcu w Jebel Irhoud w Maroku odkopano szczątki Homo sapiens, których wiek określono na 300 000 lat. Są to najstarsze znane skamieniałości Homo sapiens. Oznacza to, że nasz gatunek jest starszy o 100 000 lat niż dotychczas przyjmowano. odkrycie to stawia także pod znakiem zapytania teorię, według której kolebka współczesnego człowieka jest wschodnia Afryka.

3.

Czy znaleziono sposób, aby stworzyć bardzo wczesnym wcześniakom większą niż dotychczas szansę przeżycia i zdrowego rozwoju? Tak się wydaje po dokonaniu lekarzy ze szpitala dziecięcego w Filadelfii. Skonstruowali oni sztuczna macicę, komorę dla dzieci, które przyszły na świat na tyle za wcześnie, że ich organy wewnętrzne nie zdążyły się ukształtować w stopniu dostatecznym. Pierwsze testy przeprowadzone w kwietniu na  zwierzętach (jagnięta) są obiecujące. Poinformowało o tym pismo "Nature communication".

4.

Wystrzelić rakietę w przestrzeń,  umieścić przy jej pomocy satelitę na orbicie, następnie sprowadzić rakietę "cała i zdrową" na Ziemię - do tego dążą inżynierowie i naukowcy z amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX. Rakietą, która szczęśliwie powróciła, jest Falcon 9. Dzięki tej światowej premierze, Space X spodziewa się rewelacyjnego obniżenia kosztów misji kosmicznych, eksploracji przestrzeni pozaziemskiej. Do tej pory, ogromna większość bardzo drogich materiałów wykorzystywanych do budowy rakiet - przepadała.

5.

Oumuamuab - w języku hawajskim oznacza "przesłanie" "wiadomość". Taką nazwę nadano asteroidzie odkrytej w październiku przy pomocy teleskopów umieszczonych ba Hawajach. Przybyła ona z bardzo daleka, spoza Układu Słonecznego. Po raz pierwszy udało się zaobserwować w pobliżu naszej gwiazdy relikt po narodzinach innego systemu gwiezdnego.

6.

W minionym roku odkryto dwa nowe gatunki dinozaurów. Pierwszy -  Corythoraptor jacobi, był zwierzęciem pierzastym, jego szczątki znaleziono w Chinach. Wyglądem przypominał australijskiego kazuara, ptaka nielota, wspaniale biegającego. Drugi - Chilesaurus, to zwierze roślinożerne odkryte w Chile, o wyglądzie podobnym do straszliwego drapieżnika. Być może jest to tak zwane brakujące ogniwo pomiędzy dwoma wielkimi rodzinami dinozaurów: theropodes i ornithischiens.

7.

Udało się stworzyć krew zwierzęcą z komórek macierzystych.  Czy to oznacza, że wkrótce w ten sposób będzie można wytwarzać krew ludzką? Taką perspektywę daje osiągniecie badaczy brytyjskich, o czym w marcu informowało pismo "Nature". Byłoby to coś w rodzaju "fabryki czerwonych krwinek", naturalna krew uzyskiwana metoda in vitro.

8.

Międzynarodowy zespół  badaczy zaprezentował w lutym projekt zbudowania komputera kwantowego. Byłaby to super maszyna o takiej mocy obliczeniowej, że przy jej pomocy stałoby się możliwe rozwiązywanie wszelkich zagadek, na jakie napotykają badacze kosmosu.  Rozwiązywanie tych zagadek przy użyciu współcześnie istniejących komputerów zajęłoby miliardy lat. Wiadomość o tym podało pismo "Science advances".

9.

W lutym astronomowie z NASA odkryli siedem nowych planet wokół innych gwiazd. Potrzebowali do tego wielu teleskopów. Na niektórych z tych gwiazd,n teoretycznie, mogą panować warunki umożliwiające powstanie i rozwój życia.

10.

W październiku astrofizycy zaobserwowali po raz pierwszy fuzję dwóch gwiazd neutronowych. Zjawisko to można porównać do niewyobrażalnie potężnych sztucznych ogni, z których powstaje wiele pierwiastków w otaczającym nas wszechświecie - miedzy innymi złoto, platyna, ołów. Zjawiska tego rodzaju dały początek pierwiastkom, z jakich zbudowana jest nasza planeta.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL