fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Mieszkanie plus: deweloper wybuduje i wynajmie rodzinie

Fotorzepa
W programie Mieszkanie plus: będą budowane mieszkania pod wynajem przede wszystkim dla rodzin z dziećmi i wyjeżdżających za pracą.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa upubliczniło w końcu przepisy o programie Mieszkanie+.

– Projekt umożliwi wykorzystanie gruntów Skarbu Państwa do realizacji celów mieszkaniowych – tłumaczy Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Według niego w czasach PRL budowano 300 tys. mieszkań rocznie. Dziś jest to zaledwie 140 tys.

Będzie fundusz

Chodzi o projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe. Przewiduje on powołanie do życia banku ziemi, czyli Narodowego Funduszu Mieszkaniowego (NFM) z siedzibą w Warszawie. Trafią do niego państwowe działki budowlane, które obecnie znajdują się m.in. w zasobach starostw i miast na prawach powiatu, Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych, starostw oraz spółek Skarbu Państwa, takich jak PKP. A jest to majątek niemały. Tylko w Warszawie jest to 900 nieruchomości o powierzchni 2,6 mln mkw.

165,2 tys. osób w całym kraju czeka na najem mieszkania komunalnego

NFM będą interesowały przede wszystkim niezabudowane uzbrojone działki nadające się pod mieszkaniówkę. Będzie na nich nie tylko budował, ale i inwestował razem ze spółką BGK Nieruchomości SA, a docelowo z Polskim Funduszem Rozwoju.

Projekt daje też NFM prawo do zwracania się do rad miast o zmianę lub uchwalenie miejscowego planu w celu przekwalifikowania danej nieruchomości na budowlaną.

Projekt chwali Leszek ?Orkisz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Dom nad Słupią w Słupsku.

– To dobry pomysł. W skali kraju brakuje przeszło 2 mln mieszkań. Tylu nie da się wybudować, ale przynajmniej zmaleje ich deficyt – uważa.

Według niego dużo zależy od sprawności przekazywania gruntów Skarbu Państwa przez samorządy. Czy zechcą zrobić to dobrowolnie czy będą też szukać kruczków, by opóźnić ten proces.

40 proc. Polaków ma zbyt niskie dochody, by otrzymać kredyt na zakup własnego mieszkania

Na razie miasta wolą się nie wypowiadać w tej sprawie. Wiele jednak podpisało już z BGK Nieruchomości SA listy intencyjne, które otwierają drogę do przeprowadzenia szczegółowych analiz inwestycyjnych dotyczących nieruchomości w Chrzanowie, Gdyni, Koluszkach, Kole, Koninie, Łodzi, Nysie, Rzeszowie, Świdniku, Tomaszowie Mazowieckim, Toruniu, Zabrzu i Zduńskiej Woli. Na zgłoszonych przez poszczególne gminy gruntach powstać może łącznie około 2,8 tys. mieszkań na wynajem.

Projekt przewiduje również powołanie operatorów, którzy zajmą się realizacją programu. Będą wyłaniani w przetargach. Przystąpić do niego będzie mógł każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w postaci budowy i wynajmu mieszkań, np. spółdzielnia mieszkaniowa, deweloper czy towarzystwo budownictwa społecznego.

Pod warunkiem jednak, że zobowiążą się, że 75 proc. wybudowanych bloków (domów jednorodzinnych) zostanie przeznaczonych pod wynajem, a w przyszłości na najemców przejdzie własność zajmowanych przez nich lokali. Będą też respektować zasady z projektu tej ustawy dotyczące najmu.

Dla wychowujących dzieci

Prawo pierwszeństwa najmu mieszkań z programu Mieszkanie+ będą miały przede wszystkim: rodziny wychowujące co najmniej jedno dziecko; z dzieckiem niepełnosprawnym, nieposiadające mieszkania własnościowego w spółdzielni lub na odrębną własność; zmieniający miejsce zamieszkania ze względu na pracę lub naukę.

Najemca będzie mógł wykupić mieszkanie, jeśli spłaci w ratach koszty jego budowy. Ma na to 30 lat. Okres ten może być skrócony do 20 lat.

etap legislacji: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA