fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Nieruchomości trafią na komornicze e-licytacje - rząd przyjął projekt zmian w KPC

Licytacja nieruchomości będzie możliwa przez Internet
Adobe Stock
Projekt noweli k.p.c. umożliwi komornikom elektroniczną licytację nieruchomości. Odbywałyby się na wzór prowadzonych już licytacji ruchomości, np. maszyn czy samochodów. Byłyby prowadzone tylko na wniosek wierzyciela, a e-przetarg trwałby tydzień. Wcześniej zapowiadałaby je strona Krajowej Rady Komorniczej.

Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, przekonuje, że umożliwienie prowadzenia sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa dla uczestników czynności procesowych i pozwoli obniżyć koszty. W znaczący sposób przyczyni się również do przyspieszenia egzekucji z nieruchomości, która ze względu na wielość podmiotów w niej uczestniczących jest szczególnie długotrwała.

Co więcej, rozwiązanie to ma poprawić przejrzystość przetargów. - Niejednokrotnie dostrzegany jest bowiem problem zmów między osobami licytującymi w celu obniżenia ceny nabycia. Nie będzie to już możliwe w licytacji odbywającej się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego - zapewnia MS.

Zaproponowano, aby przetarg w drodze elektronicznej odbywał się wyłącznie na wniosek wierzyciela. Jeśli taka forma nie zostanie wskazana, to przetarg będzie odbywać się w dotychczasowym trybie.

W komunikacie podkreślono, że rozwiązanie to jest to szczególnie ważne w czasie trwania pandemii COVID-19.

Wniosek o przeprowadzenie przetargu elektronicznego będzie mógł zostać złożony zarówno w pierwszym jak i drugim terminie licytacji.

Przetarg będzie przeprowadzany w systemie teleinformatycznym. W pierwszej kolejności komornik udostępniać będzie obwieszczenie o licytacji na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

E-przetarg będzie trwał tydzień, wzorem funkcjonujących aukcji elektronicznych. Takie rozwiązanie umożliwi uczestnikom dogodny udział w licytacji i pozwoli na uzyskanie możliwe najwyższej ceny ze sprzedaży nieruchomości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA