Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego pod blokami z bonifikatą nawet po Nowym Roku

Warszawiacy ścigają się z czasem. Chcą skorzystać z obowiązujących dziś atrakcyjnych bonifikat. Wielu się obawia, że się im nie uda, bo postępowania w tej sprawie idą w ślimaczym tempie.

Publikacja: 02.08.2018 07:32

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego pod blokami z bonifikatą nawet po Nowym Roku

Foto: Fotorzepa

Od roku mieszkańcy Warszawy mogą przekształcić prawo użytkowania wieczystego pod blokami we własność i to z nie byle jaką bonifikatą, bo wynoszącą aż 95 proc. Są jednak ogromne problemy, by z tego uprawnienia skorzystać.

Tymczasem od Nowego Roku wejdą w życie przepisy przewidujące przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność pod blokami i domami jednorodzinnymi. Nie dają one żadnej gwarancji, że użytkownicy będą mogli skorzystać z tak wysokich bonifikat. Wspólnoty i spółdzielnie ścigają się więc z czasem.

– To uprawnienie istnieje tylko na papierze. Moja wspólnota złożyła wniosek w tej sprawie 5 lipca 2017 r. Do tej pory nie został zrealizowany. Co gorsza, usłyszeliśmy w dzielnicy Śródmieście, że nikomu się do tej pory nie udało wykupić gruntu – skarży się jeden z członków wspólnoty przy ul. Wilczej. – Postanowiliśmy wnieść skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na przewlekłość postępowania i wygraliśmy. SKO nakazało ratuszowi zajęcie się sprawą do 1 października – dodaje mieszkaniec Warszawy.

– To prawda. Wydaliśmy postanowienie w tej sprawie – przyznaje Tomasz Podlejski, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie. – Jest to jedno z pierwszych. Podobnych skarg jest jednak więcej – przyznaje Podlejski.

Z danych, jakie uzyskaliśmy w ratuszu, wynika, że wpłynęło do niego 46 425 wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego pod budynkami wielorodzinnymi. W tej chwili prowadzonych jest zaledwie 4241 postępowań, decyzji o udzieleniu bonifikaty wydano 108, a w kolejnych 57 przypadkach odmówiono.

– Do tej pory w dzielnicy Śródmieście nie wydaliśmy decyzji o odpłatnym przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z bonifikatą. Obecnie finalizujemy kilka postępowań, które zakończą się najprawdopodobniej wydaniem decyzji z udzieleniem bonifikaty – tłumaczy Barbara Domańska z urzędu tej dzielnicy. – W Śródmieściu znajdują się głównie budynki wielolokalowe. Często liczba użytkowników wieczystych znacznie przekracza 300 osób. W takiej sytuacji przeprowadzenie postępowania jest trudne i długotrwałe – tłumaczy Domańska.

W innych dzielnicach wygląda to różnie.

– Wydaliśmy 15 decyzji – wyjaśnia Artur Leśko z Urzędu Dzielnicy Ursynów.

Na Białołęce wydano z kolei dwie decyzje w tej sprawie.

– Mieszkańcy Warszawy, którzy zechcą skorzystać z obecnych zasad przekształcenia, a nie tych obowiązujących od Nowego Roku, będą mogli to zrobić również później – uważa prezes Podlejski.

– Wystarczy, że do końca marca 2019 r. złożą w urzędzie dzielnicowym oświadczenie, że chcą korzystać z dotychczasowych zasad przekształcenia – dodaje.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr