Prezesa spółdzielni mieszkaniowej ma wybrać walne zgromadzenie

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by prezesa w spółdzielni mieszkaniowej powoływało walne zgromadzenie.

Aktualizacja: 01.06.2020 09:35 Publikacja: 31.05.2020 20:00

Prezesa spółdzielni mieszkaniowej ma wybrać walne zgromadzenie

Foto: Adobe Stock

Szykują się zmiany w zasadach funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych. Nad projektem w tej sprawie pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Głosowanie online

Projekt jest na wstępnym etapie. Ma być gotowy pod koniec czerwca. MS chce wprowadzić w nim możliwość elektronicznego głosowania nad uchwałami, którymi zajmuje się walne zgromadzenie. Proponuje więc, by swoje głosy członkowie mogli oddawać w systemie elektronicznym przeznaczonym do obsługi mieszkańców tuż przed jego terminem zwołania. Taka zmiana ma być wprowadzona bezterminowo, a nie tylko na czas pandemii.

Czytaj także: Sąd: członkostwo w spółdzielni nie tworzy interesu prawnego

– Dzięki temu swój głos będzie mogło oddać więcej spółdzielców. Frekwencja na walnych często jest niska, a uczestnictwo osobiste w zgromadzeniach bywa znacznym utrudnieniem dla członków spółdzielni – tłumaczy Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

W opinii spółdzielni mieszkaniowych takie rozwiązanie trudno będzie wdrożyć.

– Trzeba kupić odpowiedni program, a to kosztuje. Przeszkolić członków, co też nie będzie proste, bo mamy ich cztery tysiące. Wdrożyć zabezpieczenia, by głosowanie było tajne i nie dochodziło do nadużyć – tłumaczy Dariusz Śmierzyński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Ruda w Warszawie. – Obawiam się, że po wprowadzeniu elektronicznego głosowania będzie dochodziło do prób masowego podważania uchwał w sądzie – dodaje Dariusz Śmierzyński.

– W naszej spółdzielni ponad 30 proc. osób to seniorzy powyżej 60. roku życia. Jaką mam gwarancję, że nie zagłosują za nich wnukowie, którzy nie mają ze spółdzielnią nic wspólnego? – zastanawia się Szymon Rosiak, prezes Legionowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Projekt zakłada również, że wszystkie informacje o funkcjonowaniu spółdzielni będą zamieszczane w systemach elektronicznych.

Członkowie spółdzielni nie będą musieli wnioskować o kserokopie dokumentów, gdyż uzyskają dostęp do i tak dziś skanowanych dokumentów z poziomu swojego komputera. Obowiązek ma dotyczyć spółdzielni liczących powyżej stu członków.

– Dziś członek spółdzielni musi przyjść do jej siedziby i przejrzeć interesujące go dokumenty albo prosić o ich skserowanie – wyjaśnia Sebastian Kaleta. – Po zmianach w systemach spółdzielni przeznaczonych dla mieszkańców będą: odpis statutu i regulaminów, uchwały organów spółdzielni, protokoły z obrad organów spółdzielni, protokoły lustracji, roczne sprawozdania finansowe, umowy zawierane przez spółdzielnię z osobami trzecimi.

Tego rodzaju rozwiązania stosuje już wiele spółdzielni, m.in. Ruda oraz Legionowska SM. Jej członkowie mogą przeglądać dokumenty po zalogowaniu się.

– Niestety, to, że publikujemy niektóre dokumenty, działa na naszą niekorzyść. Dużo budujemy i niektórzy wykorzystują informacje ze strony do swoich celów czysto biznesowych – tłumaczy Szymon Rosiak.

Zdecydują członkowie

Najwięcej kontrowersji wywołuje propozycja powoływania prezesów spółdzielni mieszkaniowych.

– Rozważamy możliwość zmiany w zasadach powoływania zarządów, w tym prezesów spółdzielni. Obecnie o tym, kto zarządza spółdzielnią, decydują rady nadzorcze. Rozważamy, by decydowało walne zgromadzenie, czyli jej członkowie. Uważam, że to uczciwe rozwiązanie – twierdzi Sebastiana Kaleta,

– Dziś spółdzielnie decydują w statutach, kto wybiera prezesa: walne zgromadzenie czy rada nadzorcza. Wynika to z prawa spółdzielczego. Państwo nie powinno się do tego mieszać. Spółdzielnie są podmiotami prywatnymi, a nie instytucjami publicznymi – uważa Jerzy Jankowski, prezes zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

– Rada nadzorcza, wybierając prezesa, ocenia jego dorobek zawodowy, wykształcenie, przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Obawiam się, że na walnym zgromadzeniu kandydaci na prezesa będą obiecywać gruszki na wierzbie, np. obniżenie opłat za mieszkanie o połowę. Nie można też zapominać, że walne zgromadzenie udziela absolutorium prezesowi, bez niego nie może zarządzać spółdzielnią – mówi Szymon Rosiak.

Szykują się zmiany w zasadach funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych. Nad projektem w tej sprawie pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Głosowanie online

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego