fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Będą kolejne bonifikaty przy uwłaszczeniu - szykuje się zmiana przepisów o garażach podziemnych

Fotorzepa, Rafał Guz
Będą bonifikaty w opłacie przekształceniowej nie tylko gruntu pod mieszkaniami, ale i garażami podziemnymi. Szykuje się zmiana w tej sprawie.

Od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi z mocy prawa przekształciło się w prawo własności. W praktyce jest z tym wiele problemów. Szykuje się więc kolejna nowelizacja ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (ustawa przekształceniowa). We wtorek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu w tej sprawie. Będą w nim niespodzianki. Jedną z nich jest rozciągnięcie bonifikat na miejsca postojowe w garażu podziemnym.

Czytaj też:

Największe uwłaszczenie nowoczesnej Polski

Powszechne uwłaszczenie - bałagan przed nami

Skarb Państwa podwyższa bonifikatę przy uwłaszczeniu

Jak się uwłaszczyć - poradnik prawny

Bonifikata za miejsce

Chodzi o projekt Senatu dotyczący nowelizacji dwóch ustaw: o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) oraz przekształceniowej. Pierwotnie miał on zablokować samorządom wprowadzanie po 1 stycznia niekorzystnych zmian w bonifikatach w opłacie przekształceniowej. Projekt będzie się jednak bardzo różnił się od pierwotnej wersji. We wtorek posłowie PiS planują wnieść do niego pakiet poprawek. Co najmniej dwie będą dotyczyć bonifikat w opłacie przekształceniowej.

Z informacji otrzymanych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju wynika, że parlamentarzyści zaproponują, by bonifikaty w opłacie przekształceniowej objęły również miejsca postojowe w podziemnych garażach. Obecnie większość miast nie chce udzielać takich bonifikat. A z przepisów nie wynika, że upust obejmuje miejsca w garażach na gruntach Skarbu Państwa. Poprawka poselska w projekcie Senatu ma to przesądzić.

Opłata przekształceniowa to należność za uwłaszczenie użytkowania wieczystego gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi. Będą ją płacić przez 20 lat właściciele lokali (domów), którzy skorzystali z uwłaszczenia. Jej wysokość na odpowiadać wysokości ostatniej rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Ustawa przekształceniowa przewiduje jednak obowiązkowe bonifikaty za uwłaszczenie na gruntach Skarbu Państwa. Gdy właściciele lokali (domów) zdecydują się na uregulowanie należności w tym samym roku, w którym nastąpi przekształcenie, bonifikata wyniesie 60 proc. W drugim roku będzie to 50 proc., w trzecim 40 proc., w czwartym – 30 proc., w piątym – 20 proc., a w szóstym roku – 10 proc.

Gminy same decydują, czy chcą udzielać bonifikat i w jakiej wysokości. Wiele z nich wprowadziło je bardzo wysokie, np. w Warszawie wynosi 98 proc., w Gdańsku – 95 proc.

Jednakowy upust

Druga poprawka poselska dotyczy wysokości bonifikat za grunty SP. Dzięki niej wojewodowie będą mogli wydawać zarządzenia w sprawie podniesienia bonifikat w opłacie przekształceniowej dla mieszkań znajdujących się na gruntach Skarbu Państwa. Takie zarządzenia będą dotyczyć jedynie tych gmin, w których opłata przekształceniowa jest wyższa na gruntach komunalnych.

Związek Miast Polskich protestuje przeciwko tym propozycjom.

– Przecież to j naruszenie podstawowej zasady konstytucji, że prawo nie działa wstecz. – mówi oburzony Marek Wójcik z ZMP. I dodaje: – Projekt ma charakter populistyczny. Rządzący chcą zjednać sobie potencjalnych wyborców kosztem gmin. Z konstytucji wynika, że gminy mają prawo samodzielnie decydować, czy chcą udzielić bonifikaty i w jakim zakresie – podkreśla Marek Wójcik.

Pomysł, by bonifikata objęła również miejsca postojowe w garażu, podoba się Stefanowi Jacynie, adwokatowi oraz wspólnikowi w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

– Miejsce postojowe jest ściśle związane z mieszkaniem. Upust powinien więc je objąć – dodaje mec. Jacyno.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA