Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy lokatorskiej, przedłużający o dwa lata obowiązek dostarczania przez gminy lokali zastępczych. Jego autorem jest grupa posłów PiS. Wcześniej wpłynął projekt PO.

Z końcem roku przestał obowiązywać przepis, który nakładał na gminy obowiązek dostarczenia lokali zamiennych niektórym najemcom. Chodzi o art. 32 ustawy o ochronie praw lokatorów. Dotyczy on przede wszystkim dawnych najemców kwaterunkowych z kamienic prywatnych oraz komunalnych.

Do tej pory ustawa lokatorska przewidywała, że gmina musi w takiej sytuacji dostarczyć mieszkanie zamienne, chociaż tylko tym, którzy przed jej wejściem w życie (w 2001 r.) płacili czynsz regulowany. Samorządy musiały się z tego obowiązku wywiązywać do końca 2017 r.

Oba projekty nowelizacji ustawy lokatorskiej przedłużają ten termin o dwa lata, do 31 grudnia 2019 r. Obowiązywanie tego przepisu przedłużano już wcześniej. Ostatnio w 2015 r. Wówczas na problem zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich. Tłumaczył, że gdyby nastąpiło zwolnienie gmin z obowiązku zapewnienia lokum zastępczego, zostałby on przerzucony na właścicieli, a ci nie mają na ogół możliwości dostarczenia takiego lokalu.