Reklama
Rozwiń

Czarny kot w piątek trzynastego czyli przesądy

Większość ludzi ma lekceważący stosunek do przesądów i ich działania. Zastanawiające jest jednak, czemu na nie reagują. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak przesądy stają się normami społecznymi.

Aktualizacja: 24.04.2019 15:22 Publikacja: 24.04.2019 15:12

Czarny kot w piątek trzynastego czyli przesądy

Foto: shutterstock

Co robisz, kiedy czarny kot przebiegnie Ci drogę? Czy łapiesz się za guzik gdy zobaczysz kominiarza? A co z piątkiem trzynastego i wstawaniem z łóżka lewą nogą? Można powiedzieć, że większość ludzi jest świadoma irracjonalnego charakteru przesądów, a jednak wiele takich przekonań pozostaje mocno zakorzenionych w większości, jeśli nie wszystkich, społeczeństwach na całym świecie.

Biorąc pod uwagę, że większość ludzi ma lekceważący stosunek do przesądów i ich działania, zastanawiające jest czemu na nie reagują. Dwóch biologów, Erol Akçay i Bryce Morsky z Uniwersytetu Pensylwanii, opracowało model komputerowy, oparty na teorii gier, aby wyjaśnić, w jaki sposób takie przekonania przekształcają się w normy społeczne.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach