Bardzo stary włochaty malec

Naukowcy badają kilkumiesięcznego nosorożca, który żył 34 000 lat temu.

Aktualizacja: 12.02.2018 12:45 Publikacja: 12.02.2018 12:35

Bardzo stary włochaty malec

Foto: Stock Adobe

Zwłoki malca znalazł przypadkiem w Rosji na Syberii myśliwy Aleksander Bondarew, przez bliskich nazywany zdrobniale Sasza, i tak właśnie nazwano zwierze znalezione w wiecznej zmarzlinie.  Malec żył zaledwie siedem miesięcy, miał 80 cm wysokości i 150 cm długości.

Z naukowego punktu widzenia, znalezisko jest bardzo cenne, dzięki niemu naukowcy dowiedzą się wiele o fizjologii, morfologii tego wygasłego gatunku. Naukowcy z Rosyjskiej akademii nauk zaprosili do współpracy amerykańskich specjalistów z Muzeum w Hot Springs  w Południowej Dakocie. Zespołem badającym Saszę kieruje dr Olga Potapowa pracująca na co dzień w Muzeum w Hot Springs, w jego oddziale paleontologicznym Mammouth Site.

Znalezione szczątki najpierw starannie oczyszczono, spod szarawego błota wyłoniła się jasna, żółtawa sierść. Okazało się, że zachował się pysk, nozdrza, jedno oko i jedno ucho. Nie wiadomo, jakiej płci był malec nosorożca włochatego (Coelodonta antiquitatis).

 Nie wiadomo, w jakich okolicznościach zwierzę straciło życie.

Nosorożce włochate nie przekroczyły Beringii (obecnie Cieśnina Beringa), lądowego pomostu łączącego w epoce lodowej Azję z Alaską. Inne gatunki - mamuty, renifery, bizony stepowe - przewędrowały w tym czasie z Azji do Ameryki Północnej. Czy powodem było skrajne przystosowanie nosorożców włochatych do syberyjskiego ekosystemu? A jednak nie zapewniło to gatunkowi przetrwania.

Jedna z teorii, jako powód końca gatunku, podaje intensywne polowania na te zwierzęta, co miało doprowadzić najpierw do drastycznego zmniejszenia populacji, i w następstwie tego do ograniczenia puli genetycznej w obrębie nielicznej i wciąż malejącej populacji.

Jednak najnowsze badania nad kopalnym DNA wykazują, że populacja nosorożców włochatych malała na długo przed pojawieniem się ludzi na kontynencie azjatyckim.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama