fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Folk supernowoczesny, a jednak wierny tradycji

80-letni Jan Cebula, legendarny muzyk lasowiacki
materiały prasowe
Nowa Tradycja to impreza Polskiego Radia, której znaczenie bardziej chyba docenia świat niż kraj. W maju odbędzie się już 19. edycja.

Brytyjczyk Simon Broughton z miesięcznika „Songlines Magazine" polską scenę folkową obserwuje od dawna. Dobrze zna Kapelę ze Wsi Warszawa, ale jest zafascynowany bogactwem innych propozycji muzycznych. Podobnego zdania jest Mats Einarsson z Radia Szwedzkiego.

Obydwaj byli w tym roku jurorami konkursu Folkowy Fonogram Roku 2015, który organizowany jest przy okazji festiwalu Nowa Tradycja. W tym roku poziom był niesłychanie wysoki. Zgłoszono 39 płyt, do ostatecznej rywalizacji wybrano 18.

Folkowy Fonogram Roku otrzymało „Requiem ludowe", wspólne dzieło zespołu Kwadrofonik i wokalisty Adama Struga. To rzeczywiście wyjątkowa płyta – spotkanie czterech instrumentalistów grających głównie muzykę współczesną z artystą wskrzeszającym dawne techniki ludowego śpiewania.

„Requiem ludowe" to także jakby kwintesencja programowych starań festiwalu Nowa Tradycja, który pragnie pokazywać muzykę ludową zarówno w swym pierwotnym, nieskażonym kształcie, jak i tę wzbogaconą o nowe nurty, trendy, wręcz mody.

Zdobywcy Folkowego Fonogramu 2016 wystąpią oczywiście w Studiu im. Lutosławskiego na koncercie inauguracyjnym tegorocznej edycji 12 maja. Głównymi bohaterami tego wieczoru będą jednak Lasowiacy – czyli muzycy z regionu Równiny Tarnobrzeskiej i Płaskowyżu Kolbuszowskiego.

Do Warszawy przyjadą więc Lasowiaczki – kobiecy zespół działający od ponad 40 lat, a kultywujący tradycje dawnych obrzędów i pieśni. Zagrają także ze swymi kapelami dwaj legendarni muzycy tego regionu – liczący po 80 lat skrzypkowie Jan Cebula i Jan Marzec.

Warto dodać, że jedną z nagród w innym konkursie Polskiego Radia (na Fonogram Źródeł) otrzymał w tym roku Miejski Dom Kultury za wydanie trzech płyt z muzyką swego regionu, w tym za album właśnie Jana Cebuli.

Stałym punktem programu festiwalu Nowa Tradycja jest konkurs muzyki źródeł, który w poprzednich latach odkrył wielu oryginalnych artystów. W tym roku zgłoszono 54 nagrania, do przesłuchań bezpośrednich jury wybrało dziesięciu wykonawców, którzy zaprezentują się 13 i 14 maja.

Wtedy też wystąpi ubiegłoroczny zwycięzca Banda Nella Nebbia. To autorski projekt pochodzącego z Litwy kompozytora i basisty Justinasa Važnevičiusa. Do współpracy zaprosił on artystów z Sejn i Warszawy. Ich muzyka to połączenie żywiołu jazzowego z rockową dynamiką i wpływami muzyki tradycyjnej.

Tegorocznych laureatów poznamy ostatniego dnia, 15 maja. A tegoroczny festiwal uświetnią niezwykli zagraniczni goście: albańscy muzycy z Macedonii – Dervishi, oraz mistrz hinduskiej ragi, wirtuoz gitary Debashish Bhattacharya.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA