fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Mundurowy nie straci na chorobie

Fotorzepa, Bartek Sadowski
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wyklucza zmian w uposażeniach chorobowych funkcjonariuszy.

Możliwe, że reforma L4 w służbach mundurowych zostanie złagodzona. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak obiecał w piątek związkowcom, że przeanalizuje przepisy dotyczące zwolnień lekarskich funkcjonariuszy. Nie wyklucza zmian.

– Mamy nadzieję, że 90 dni zwolnienia w roku będzie pełnopłatne. Polskie przepisy w porównaniu z dotyczącymi zwolnień lekarskich funkcjonariuszy w innych krajach Unii Europejskiej są niekorzystne – mówi Krzysztof Oleksak ze Związku Zawodowego Strażaków Florian.

– Tak zwana ustawa L4 mundurowych zmniejszyła uposażenia za okres zwolnienia lekarskiego z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą, ze 100 proc. do 80 proc. – wyjaśnia Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nowe zasady zaczęły obowiązywać od czerwca zeszłego roku. Ustawa miała zbliżyć zasady ustalania wysokości uposażenia na zwolnieniu do zasad obowiązujących w systemie powszechnym. W ciągu 12 miesięcy aż o 53 proc. spadła liczba dni zwolnienia przypadająca na jednego policjanta. Wśród funkcjonariuszy BOR spadek ten wyniósł 45 proc., 50 proc. w Straży Granicznej. Ale strażacy chorują tyle samo co przed zmianami prawa.

Minister zapowiedział też inne zmiany. Opracowany zostanie projekt nowej ustawy modernizacyjnej, która będzie tworzona w porozumieniu ze stroną związkową w ramach prac specjalnej grupy roboczej.

– Punktem wyjścia ma być projekt przygotowany przez posłów PiS w poprzedniej kadencji Sejmu. Znajdą się w nim zapisy gwarantujące stały wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy. Dla policji 300 zł rocznie – mówi Tomasz Krzemiński z NSZZ Policjantów. I dodaje, że mogą być wprowadzone dopiero w 2017 r.

W przyszłym roku też będą jednak podwyżki, tylko niższe i wprowadzone rozporządzeniami, nie ustawowo.

– Podwyżki będą równe dla wszystkich funkcjonariuszy wewnątrz służb i wypłacane najwcześniej od marca z wyrównaniem od stycznia – mówi Krzysztof Oleksak. Dla strażaków to 198 zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA