Policjanci tracą na zwolnieniu lekarskim, a i tak częściej chorują

Funkcjonariusze, choć nie dostają 100 proc. zasiłku, coraz częściej biorą zwolnienia lekarskie. Powód to przemęczenie.

Aktualizacja: 31.10.2018 05:59 Publikacja: 30.10.2018 17:18

Policjanci tracą na zwolnieniu lekarskim, a i tak częściej chorują

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podsumowało absencję chorobową funkcjonariuszy w pierwszej połowie 2018 r. Wyniki nie napawają optymizmem: jest gorzej niż rok wcześniej.

Czytaj także: Mundurowi coraz bliżej pełnopłatnego L4

– Policjanci korzystali z L4 o 9 proc. częściej, pogranicznicy o 13,3 proc., strażacy o 1 proc., a funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa (wcześniej BOR) 2 proc. częściej – informuje Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.

Zmęczeni odpoczywają

Związki zawodowe od lat walczą o przywrócenie 100 proc. wynagrodzenia w czasie L4 dla służb mundurowych. Przemęczeniem tłumaczą słabszą kondycję funkcjonariuszy. Na przykład w sierpniu wszyscy policjanci z dochodzeniówki w Kamieniu Pomorskim i ok. 70 proc. z komisariatu Szczecin-Niebuszewo poszli na zwolnienia lekarskie. Powód to przemęczenie z powodu braków kadrowych.

Tymczasem od 10 lipca trwa ogólnopolski protest policjantów. Jednym z żądań jest przywrócenie pełnego (100 proc.) wynagrodzenia za L4. Czy spełnienie tego żądania nie będzie oznaczać większej liczby zwolnień lekarskich?

– Trudno zakładać z góry złą wolę i chęć kombinowania. Jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo dużo bardziej niż zwykli obywatele. Państwo powinno to brać pod uwagę i otoczyć funkcjonariuszy specjalną ochroną – mówi jeden ze stołecznych policjantów. Dodaje, że zagrożenie dostrzegają także potencjalni kandydaci do służby, bo braki kadrowe są coraz większe.

Za mniej przestało się opłacać

Gdy w czerwcu 2014 r. weszła w życie ustawa zmniejszająca wynagrodzenie mundurowych na chorobowym do 80 proc. pensji, szybko przełożyło się to na statystyki. Po roku obowiązywania ustawy liczba mundurowych na zwolnieniach zmalała prawie o jedną trzecią.

Poszczególne resorty przygotowały nawet informacje, jak zmieniła się absencja funkcjonariuszy w ciągu pierwszego roku obowiązywania zmienionej ustawy. W policji na zwolnieniach lekarskich przebywało 57 tys. funkcjonariuszy (łącznie ponad 1,1 mln dni zwolnienia). Rok wcześniej było to 79 tys. osób (ponad 1,5 mln dni), co oznacza spadek o 28 proc.

W BOR w pierwszym roku obowiązywania ustawy na zwolnieniach lekarskich przebywało 591 funkcjonariuszy. Rok wcześniej było to 937 osób, co oznacza spadek o 37 proc. Po wprowadzeniu nowych przepisów liczba dni udzielonych zwolnień lekarskich wyniosła łącznie 16 tys. (rok wcześniej 27 tys.).

Niedomagający prawnicy

W Straży Granicznej nastąpił spadek o 20 proc. liczby funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich. Przed rokiem na L4 przebywało 7 tys. funkcjonariuszy (177 tys. dni), natomiast po zmianie przepisów 5 tys. (124 tys. dni).

W Państwowej Straży Pożarnej od czerwca 2014 r. do końca maja 2015 r. na zwolnieniach przebywało 13 tys. strażaków (266 tys. dni) i poziom ten się utrzymuje.

Funkcjonariusze służb mundurowych nie są jedynymi, którym zdarza się nadużywać zwolnień lekarskich. W styczniu do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia trafił akt oskarżenia w sprawie lekarki Beaty J. Stanie przed sądem za wystawianie fałszywych zwolnień, m.in. adwokatom i radcom prawnym.

Beata J. jest lekarzem z tytułem naukowym doktora i biegłą sądową z listy Sądu Okręgowego w Łodzi. Została oskarżona o popełnienie 120 przestępstw (wystawiała lewe zwolnienia). Zarzucono jej także popełnienie czynów o charakterze korupcyjnym. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na ustalenie ponad 100 osób działających w zamiarze uzyskania fałszywego zwolnienia, które w tym celu się do niej zwracały. ©?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podsumowało absencję chorobową funkcjonariuszy w pierwszej połowie 2018 r. Wyniki nie napawają optymizmem: jest gorzej niż rok wcześniej.

Czytaj także: Mundurowi coraz bliżej pełnopłatnego L4

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP