fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Więcej pieniędzy na drogi dla wojska

MON
Za trasy, które prowadzą do poligonów, portów morskich i lotniczych, zapłaci resort obrony.

Od 3 lutego zaczyna obowiązywać nowela ustawy o drogach publicznych. Dotyczy finansowania dróg o znaczeniu obronnym.

Cel zmiany? Przyspieszenie i usprawnienie zadań inwestycyjnych na tych drogach.

Za sprawą noweli do dróg o znaczeniu obronnym – oprócz dróg krajowych i wojewódzkich – będzie można zaliczać także drogi publiczne innych kategorii: powiatowe i gminne, które zostaną uznane za niezbędne do zabezpieczenia potrzeb transportowych sił zbrojnych. Chodzi nie tylko o polskie Siły Zbrojne, ale i NATO. Ustawa mówi o drogach niezbędnych do zapewnienia dojazdów do portów lotniczych, portów morskich, przepraw, poligonów, składów materiałowych i obiektów specjalnych.

Skąd wziąć pieniądze na te inwestycje? Nowela przesądza, że będą pochodzić z budżetu państwa ze środków pozostających w dyspozycji resortu obrony narodowej, czyli przeznaczonych na wojsko.

Do ustawy wprowadzono również definicję drogi o znaczeniu obronnym, wskazując, że „jest to droga publiczna (lub jej odcinek) wyznaczona w czasie pokoju, kryzysu lub wojny do wykonywania przewozów istotnych dla obronności państwa oraz zobowiązań sojuszniczych.

Pozbawienie drogi o znaczeniu obronnym dotychczasowej kategorii będzie możliwe jedynie, gdy jednocześnie zostanie zaliczona do nowej kategorii.

Z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest odpowiedzialna za przygotowanie dróg krajowych, których jest zarządcą, na potrzeby obrony państwa.

Z oceny skutków finansowych regulacji wynika, że przybliżone wydatki z budżetu na inwestycje w drogi o znaczeniu obronnym wyniosą w latach 2018–2028 ok. 240 mln zł.

W pierwszym roku funkcjonowania nowelizacji mają wynieść ok. 10,5 mln zł, w drugim ok. 21 mln zł, w trzecim ok. 53,5 mln zł, w czwartym 20 mln zł, a od piątego roku po 22,5 mln zł rocznie.

podstawa prawna: nowela ustawy z 8 grudnia DzU z 19 stycznia, poz. 159

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA