fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Nie mają gdzie parkować, ale dojedzie straż pożarna

Brak wystarczającej liczby miejsc postojowych to odwieczny problem mieszkańców miast
shutterstock
Władze miasta nie muszą konsultować z mieszkańcami nowej organizacji ruchu na ulicy. Wbrew ich woli mogą zakazać parkowania samochodów pod blokiem.
Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał racji mieszkańcom jednej z warszawskich ulic. Zakwestionowali oni rozwiązania z projektu organizacji ruchu. Dotyczył on tej ulicy. Projekt likwidował część miejsc postojowych na jednym z pasów jezdni. Dzięki temu na ulicy pojawił się ruch dwukierunkowy.
Nowa organizacja ruchu utrudniała życie przede wszystkim mieszkańcom jednego z bloków. Stracili miejsca postojowe. Projekt przewidywał tylko dwie małe, wąskie zatoczki parkingowe. Mieli też problemy z wyjazdem spod bloku. Problem dotyczył zarówno właścicieli mieszkań, jak i lokali użytkowych.
Postanowili więc podważyć projekt organizacji ruchu. Ich zdaniem narusza on prawo. Nikt wcześniej z nimi go nie konsultował. Wezwali więc prezydenta Warszawy, który zatwierdził projekt organizacji ruchu, do usunięcia naruszeń.
Prezydent uznał, że nie mają racji. Projekt opiniował zarządca drogi. A przepisy nie nakładają w tym przypadku obowiązku prowadzenia konsultacji z mieszkańcami
Ponadto projekt przewiduje eliminację postoju pojazdów na jezdni w celu zapewnienia ruchu dwukierunkowego. W zatokach postój jest w dalszym ciągu dozwolony, a bilans miejsc parkingowych nie uległ zmianie. Znaki zakazu zatrzymywania się umieszczono na trawnikach ze względu na komfort rodziców z dziećmi w wózkach i niepełnosprawnych. Za sposób montażu oznakowania pionowego odpowiadał zarządca drogi. A ulica ta jest ulicą bez przejazdu i można nią dojechać wyłącznie do placu do zawracania zlokalizowanego na jej końcu. Dalsza jazda po chodniku jest zabroniona.
Poza tym projekt został przygotowany na podstawie wniosku jednego z mieszkańców budynku, który wnioskował o zmianę organizacji ruchu, kierując się względami bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony przeciwpożarowej.
Jeden z mieszkańców bloku wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA ją oddalił. Mieszkaniec bloku odwołał się więc do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA uchylił wyrok WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
WSA wydał drugi wyrok. Ale i tym razem nie doszukał się żadnych naruszeń prawa. Raz jeszcze mieszkaniec bloku wystąpił do NSA, ale tym razem nic nie wskórał.
Według NSA skarżący może parkować w jednej z zatok lub na sąsiedniej nieruchomości. Projekt organizacji ruchu likwiduje przede wszystkim miejsca postojowe dla samochodów w celu zapewnienia ruchu dwukierunkowego. Nie bez znaczenia jest także to, że dzięki niemu jest zapewniony dojazd straży pożarnej do bloku, w razie gdyby wybuchł w nim pożar.
—sygn. akt
I OSK 2497/18
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA