fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Metale szlachetne

Złoto Wenezueli nie wyjedzie za granicę

AFP
Centralny bank Wenezueli wstrzymał zaplanowaną wcześniej sprzedaż za granicę 20 ton złota. Powód? Zbytnie zainteresowanie transakcją międzynarodowej opinii publicznej.

O sprawie pisze agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła. Kilka dni temu na tle kryzysu politycznego, w wielu mediach pojawiały się artykuły z różnymi scenariuszami dotyczącymi zapasów złota Wenezueli.

W czwartek Bank Rosji zdementował jedną z publikacji, której autor twierdził, że w skarbcu rosyjskiego banku centralnego znajduje się około 30 ton złotego kruszcu będącego własnością Wenezueli. Miało ono potem polecieć do Dubaju, a pieniądze z transakcji zasilić kasę ekipy nieuznawanego m.in. przez USA i wiele krajów Europy i Ameryka Południowej prezydenta Nicolasa Maduro.

Czytaj także: Złoto Wenezueli trafi do Moskwy? Tajemniczy samolot w Caracas 

Po tych rewelacjach agencja Reuters dowiedziała się z wenezuelskich kręgów rządowych, że bank centralny Wenezueli rzeczywiście planuje w najbliższych dniach sprzedaż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich części państwowych złota rezerw złota - około 15 ton. Później agencja podała, że złoto jest przewożone ze skarbca w Caracas, a władze planują sprzedać 29 ton.

Reuters zacytował przy tym wypowiedź przedstawiciela amerykańskiej administracje, który nazwał wywóz złota z Wenezueli „grabieżą”. Amerykanie ostrzegli Rosję i inne kraje przed transakcjami z wenezuelskimi metalami szlachetnymi i surowcami. Szczególnie chodzi tu o ropę i złoto.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA