fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Koronawirus dotarł do Europy. We Francji potwierdzono trzy przypadki

Francuska minister zdrowia Agnes Buzyn
AFP
Mężczyzna, który od czwartku przebywał w szpitalu w Bordeaux, jest pierwszym w Europie pacjentem, u którego potwierdzono infekcję koronawirusem - poinformowała oficjalnie francuska minister zdrowia Agnes Buzyn. Jednocześnie potwierdziła drugi przypadek w Paryżu, a późnym wieczorem - trzeci.

48-letni mężczyzna z Bordeaux, pochodzenia chińskiego, był niedawno w Chinach, a po powrocie uskarżał się na gorączkę i kaszel. Początkowo konsultował się ze zwykłym lekarzem, ponieważ objawy wyglądały na klasyczne grypopodobne. Do szpitala w Bordeaux został przyjęty dopiero w czwartek, w celu „oceny i obserwacji”.

Testy przeprowadzone przez uznanego profesora Denisa Malvy'ego potwierdziły, że pacjent rzeczywiście jest zarażony koronawirusem.

Przeczytaj: WHO ostrzega, że szczególnie groźne mogą być koronawirusy roznoszone przez zwierzęta

Drugi przypadek potwierdzono również w Paryżu. Pacjent jest hospitalizowany w szpitalu Bichat.

Trzecia osoba, o której poinformowano w oddzielnym oświadczeniu Buzyn, jest krewną jednej z dwóch pierwszych zarażonych osób. Podobnie jak one, niedawno była w Chinach. Wszyscy zarażeni zostali odizolowani.

- Możliwe, a nawet prawdopodobne, że będą kolejne przypadki w Europie - powiedziała Agnes Buzyn. W czwartek o podejrzeniu wirusa 2019-nCoV u kobiety, która niedawno wróciła z Chin, informowano na Białorusi.

Dowiedz się więcej: Białorusinka wróciła z Chin z objawami koronawirusa

Do tej pory poza Azją stwierdzono tylko dwa przypadki koronawirusa w Stanach Zjednoczonych.

Według najnowszych danych, liczba chorych w Chinach przekroczyła już tysiąc, z czego dwie trzecie znajduje się w prowincji Hubei - centrum epidemii. W prowincji zamkniętych jest 13 miast, w których mieszka ponad 36 milionów ludzi. Nie działa tam komunikacja publiczna, odwołano też wszystkie masowe wydarzenia.

W mieście Wuhan w ciągu sześciu dni powstanie specjalny szpital przeznaczony wyłącznie do leczenia pacjentów zarażonych koronawirusem.

Poza Chinami i Tajwanem (gdzie infekcji koronawirusem nie zanotowano dotąd tylko w dwóch prowincjach, w tym w Tybecie), potwierdzono pięciu chorych w Tajlandii, trzech w Singapurze, po dwóch w Japonii, Korei Południowej, Wietnamie, Francji i USA oraz jednego w Nepalu.

Potwierdzono 41 zgonów spowodowanych koronawirusem. Wszystkie w Chinach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA