fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Radio znad Wilii ma już 25 lat

zw.lt
Opowiadają o ważnych wydarzeniach na Litwie i informują o sprawach dotyczących Polaków mieszkających w tym kraju – wileńskie Radio Znad Wilii świętuje dziś ćwierćwiecze.

Założycielem i prezesem Radia Znad Wilii jest prawnik, były poseł i działacz diaspory polskiej Czesław Okińczyc. Rozgłośnia jest jednym z głównych ośrodków polskiej myśli i kultury na Litwie. Patronuje ciekawym projektom, naświetla wydarzenia związane z Wilnem i Wileńszczyzną, jest rzecznikiem budowy porozumienia ponad podziałami.

Dużą wagę radio przykłada do wychowania młodego pokolenia i przekazywania mu tradycji kulturowych. Jednym z projektów skierowanych do młodych jest „Biblioteka w plecaku". Podczas cotygodniowej audycji pracownicy radia prezentują książki, literaturę dla dzieci i młodzieży współczesnych polskich autorów oraz dobre praktyki czytelnicze polskich szkół na Litwie.

Innym projektem jest „Szkoła radiożerców" – konkurs dla młodych dziennikarzy z polskich szkół. W piątej edycji tego projektu uczestniczyły 24 ekipy w dwóch kategoriach wiekowych (5–7 i 8–11 klasy).

Radio Znad Wilii uruchomiło też portal skierowany do Polaków na Litwie i na całym świecie oraz do obcokrajowców zainteresowanych sytuacją mniejszości polskiej na Litwie. „Chcemy tworzyć portal pierwszego wyboru dla czytelników poszukujących informacji o najnowszych wydarzeniach na Litwie i na świecie, przede wszystkim jednak – w Wilnie i na Wileńszczyźnie. Chcemy jako pierwsi informować o sprawach codziennych, ale też tych, dotyczących relacji politycznych i społecznych, polsko-litewskiej wymiany kulturalnej oraz wielu innych aspektów, które składają się na życie Polaków na Litwie" – zapowiadają pracownicy radia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA