fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

"Washington Post" o tzw. ustawie lex TVN: To wymaga mocnej reakcji USA

PAP, Darek Delmanowicz
"Atak Polski na będącą amerykańską własnością sieć telewizyjną wymaga mocnej reakcji USA" - tak dziennik "Washington Post" zatytułował redakcyjny komentarz na temat

W komentarzu, który jest głosem redakcji dziennika, czytamy, że Prawo i Sprawiedliwość - "prawicowo-nacjonalistyczna partia", jak jest opisane - w związku z powrotem do polskiej polityki byłego premiera i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska "stale traci na popularności".

"Sondaże pokazują, że opozycyjna Platforma Obywatelska może pokonać Prawo i Sprawiedliwość w kolejnych wyborach, które mają się odbyć w 2023 roku, ale mogą nastąpić wcześniej".

Według dziennika nie powinien więc dziwić fakt, że PiS podejmuje próbę neutralizacji "najwyżej ocenianej w kraju stacji informacyjnej TVN24, która w przeciwieństwie do mediów państwowych nadaje niezależne wiadomości i krytyczne komentarze na temat rządu" - czytamy w komentarzu.

Dziennik podkreśla, że strategia, polegająca na wymuszeniu na amerykańskiej firmie sprzedaży udziałów, ma na celu, podobnie jak zakup przez Orlen Polska Press, "uciszenie krytycznych mediów".

Waszyngtoński dziennik przypomina, że podczas kadencji Donalda Trumpa Polska, często wbrew Unii Europejskiej, przedstawiała Stany Zjednoczone jako najważniejszego strategicznego sojusznika i lobbowało na rzecz zwiększenia obecności amerykańskich wojsk na swoim terytorium.

"Teraz rząd wydaje się prowadzić coś, co niektórzy Polacy nazywają „zimną wojną” przeciwko administracji Bidena: oprócz ustawie przeciwko TVN, MSZ sprzeciwia się kandydatowi Białego Domu na ambasadora w Polsce, Markowi Brzezińskiemu" - pisze dziennik.

Zauważa też, że Discovery jest właścicielem TVN poprzez spółkę zależną w Holandii, co powinno pozwolić mu na spełnienie wymogu właścicielskiego przez podmiot z Europejskiego Obszaru Gospodarczego - na tej podstawie bez problemu udało się odnowić koncesje na kanały inne niż informacyjne.

"Trudno więc wyjaśnić, jakie motywy rządzą zaostrzeniem prawa. W razie jakichkolwiek wątpliwości poseł PiS Marek Suski powiedział to głośno 11 lipca: sprzedaż 'polskim biznesmenom', jak przewidywał, dałaby rządowi 'pewien wpływ' na TVN" - czytamy.

"Washington Post" przypomina, że atak PiS na TVN administracja uznaje za "druzgocący cios w wolność słowa w Polsce" i swój komentarz kończy konkluzją: "Stany Zjednoczone muszą wykorzystać wszystkie możliwe środki, aby zapewnić przetrwanie niezależnych wiadomości telewizyjnych w Polsce".

Źródło: The Washington Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA