fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Kreml przejmuje rosyjski CNN

Kwatera CNN w Nowym Jorku
Wikimedia: Billy Hathorn
CNN zmieni w Rosji właściciela - będzie nim grupa biznesowa ściśle powiązana z Kremlem.

W najbliższych dniach zostanie sfinalizowana umowa o przekazaniu własności praw do nadawania w Rosji kanału CNN International oraz kilku mniejszych stacji TV przez amerykański koncern Turner rosyjskiej grupie Media Alians. Informują dziś o tym rosyjskie serwisy ekonomiczne.

Media Alians to spółka, w której 20 proc. ma Discovery. Na taki bowiem maksymalny udział zagraniczny w spółkach medialnych pozwala bowiem rosyjskie prawo. Pozostałe 80 proc. należy do rosyjskiej Narodowej Grupy Medialnej (NMG).

NMG została powołana w 2009 r. przez kilka firm, których właściciele w zdecydowanej większości pochodzą z St. Petersburga i są bliskimi współpracownikami, a często prywatnie bliskimi przyjaciółmi Władimira Putina.

Pierwszym prezesem Grupy w 2009 r. był Siergiej Fursenko, milioner, który w latach 80. tworzył na Kubie system obrony przeciwlotniczej, w latach 90. był sąsiadem Putina na sławnym osiedlu Sołowiowka pod Petersburgiem, a do 2012 r. kierował Rosyjską Federacją Piłkarską.

Udziałowcami NMG są założony w St. Petersburgu i obłożony sankcjami UE i USA bank Rossija, określany wręcz jako bank Kremla, firma Surgutnieftiegaz ściśle łączona z Putinem (brała udział w rozbiciu na zlecenie Kremla Jukosu) oraz grupa kapitałowa miliardera Giennadija Timczenki, założyciela głośnej dwa lata temu firmy Gunvor. Gunvor handlował na Zachodzie ropą i został objęty sankcjami USA po aneksji Krymu. Departament Skarbu USA stwierdził wręcz, że Putin jest cichym udziałowcem Gunvoru.

Przewodniczącą rady nadzorczej NMG jest Alina Kabajewa, sławna gimnastyczka i była posłanka Dumy, przez kilka lat łączona prywatnie przez rosyjskie media z Władimirem Putinem.

CNN International przestał nadawać w Rosji 1 stycznia 2015 r., gdy weszło w życie nowe prawo zabraniające zagranicznym firmom posiadania więcej niż 20 proc. firm medialnych w Rosji. Media Alians będzie nadawać w Rosji kanały Turnera oraz kanały Discovery, w tym m.ub. kanały sportowe Eurosport.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA