fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Na Lotnisku Chopina „pękło" 12 mln

Bloomberg
Pierwszy raz w swojej historii lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło 12 milionów pasażerów. Warszawski port bije rekordy nie tylko pod względem odprawionych pasażerów, ale również pod względem wyjątkowo dobrych wyników finansowych.

Jubileuszowym, 12-milionowym pasażerem, okazała się Anna Stando, która przyleciała do Warszawy z Zurychu na pokładzie szwajcarskiego Swissa.

— Pierwszy raz w historii lotnisko Chopina przekracza liczbę 12 milionów pasażerów obsłużonych w jednym roku. Możemy śmiało mówić, że pod względem wielkości ruchu lotniczego port w Warszawie należy do największych i najszybciej rozwijających się najważniejszych lotnisk w Europie Środkowo-Wschodniej – cieszył się Mariusz Szpikowski, szef lotniska Chopina.

12-milionowy pasażer odprawiony na początku grudnia to kolejny rekord warszawskiego portu, ale nie ostatni. 1,02 mln osób obsłużonych zostało na lotnisku w Warszawie w listopadzie. To o 31,5 procent więcej niż przed rokiem. Tymczasem ten miesiąc w transporcie lotniczym na naszej półkuli, a zwłaszcza w Europie tradycyjnie już należy do rynkowego dołka. Z kolei grudzień zazwyczaj jest okresem wzmożonego ruchu lotniczego. Wynik liczony w procentach był również najwyższy w całym roku i przebił nawet rekord października (plus 21 proc.). Przy tym tegoroczny listopad jest dziewiętnastym z rzędu rekordowym miesiącem i dwudziestym szóstym ciągłego wzrostu ruchu na lotnisku. Nie ma wątpliwości, że do takiego wzrostu przyczyniły się przede wszystkim 2 linie — LOT, który w tym roku zwiększył oferowanie o jedna czwartą oraz Ryanair, który przeniósł swoje loty krajowe do Gdańska i Wrocławia z portu w Modlinie właśnie na lotnisko stołeczne.

Łącznie od stycznia do listopada na lotnisku Chopina obsłużonych zostało 11,8 mln ludzi, czyli o 13 procent więcej niż w tym samym okresie 2015 r. W ruchu krajowym podróżowało 1,3 mln pasażerów (wzrost o 16,9 proc.), a w ruchu międzynarodowym 10,6 mln (wzrost o 12,7 proc.).

— Spodziewamy się, że rok 2016 zamkniemy wynikiem powyżej 12,5 mln obsłużonych pasażerów. W przyszłym roku może ich być nawet 14 milionów – zapowiada Mariusz Szpikowski.

Rosną także zyski Portów Lotniczych i warszawskiego portu. Zysk netto na koniec września tego roku przekroczył 200 mln złotych i był o 40 procent większy w porównaniu z tym samym okresem 2015 roku. Tak dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstwo nie miało od siedmiu lat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA