fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Będzie przyspieszenie w CPL

Bloomberg
Zdaniem premier Beaty Szydło projekt budowy Centralnego Portu Lotniczego jest priorytetowy.

— Centralny Port Lotniczy będzie realizowany. Jadę do Chin w maju i tam będą również rozmowy gospodarcze. Będziemy podpisywać umowy. Jest powołany pełnomocnik rządu do budowy centralnego lotniska - mówiła premier Szydło w TVP Info.

Z kolei, jak informowała Polska Agencja Prasowa z Pekinu na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor generalny Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), Yee Ean Pang powiedział, że bank ten, którego Polska jest udziałowcem ,mógłby współfinansować budowę CPL. Wiadomo już, że po stronie istnieje wstępna koncepcja budowy i finansowania lotniska, a inwestycja ta ma nie obciążyć budżetu państwa.

Premier Beata Szydło jedzie do Pekinu, gdzie na 14-15 maja została zapowiedziane Forum Nowego Jedwabnego Szlaku. Forum ma formułę 16+1, a oprócz Polski weźmie w nim udział 15 krajów z naszego regionu. Zdaniem byłego prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Sławomira Majmana istnieje „okienko możliwości", bo dość nieoczekiwanie Chiny zaczęły wyróżniać Polskę.

— CPL był na pierwszym miejscu 6-punktowego programu, który z polska delegacja z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim zawiozła rok temu do Pekinu. Projekt wzbudził poważne zainteresowanie strony chińskiej, bo jest wystarczająco ambitny. Jednakże uczestnictwo firm z Państwa Środka w budowie megalotniska, a może wręcz centrum komunikacyjnego CPL wymaga decyzji politycznej na najwyższym rządowych szczeblu chińskim-mówił Sławomir Majman. Deklaracja ze strony przedstawiciela AIIB może być sygnałem,że ten projekt został już wzięty pod uwagę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA