fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Elektroniczne zwolnienia: Biała sobota, czyli szkolenie dla lekarzy w ZUS

Adobe Stock
Jutro Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce przekonywać lekarzy do e-zwolnień. Akcja pod nazwą „Biała sobota dla lekarzy" odbędzie się we wszystkich placówkach ZUS w kraju.

Od 1 grudnia 2018 r. papierowe zwolnienia lekarskie mają całkowicie zniknąć z obiegu. Zastąpią je elektroniczne zwolnienia lekarskie (tzw. e-ZLA). Część lekarzy już wystawia elektroniczne zwolnienia, ale wielu nadal nie założyło potrzebnego do tego  konta na Platformie Usług Elektronicznych. "Biała sobota" ma im to ułatwić.

Podczas "Białej soboty" lekarze będą mogli założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który jest niezbędny do wystawiania e-zwolnień. Otrzymają również specjalny elektroniczny certyfikat do podpisywania e-ZLA. ZUS zapewnia, że e-certyfikat to prosta, intuicyjna i darmowa forma podpisywania dokumentu, który zastępuje tradycyjny podpis i pieczątkę.

Dodatkowo, każdy z lekarzy, który odwiedzi 19 maja placówkę ZUS, będzie mógł osobiście przetestować system wystawiania i anulowania elektronicznych zwolnień pod okiem specjalistów z ZUS.

Zakład zapewnia, że jego specjaliści będą nie tylko szkolić, ale też służyć radą, a w razie potrzeby przeprowadzą lekarzy przez cały proces krok po kroku.

- Wystawienie zwolnienia w systemie elektronicznym trwa zaledwie około 20-30 sekund, a większość danych niezbędnych do wystawienia e-ZLA podpowiada system informatyczny ZUS - twierdzą urzędnicy.

Sugerują, by - jeśli to możliwe - lekarze zabrali na "Białą sobotę" laptop lub tablet, na którym będą wystawiać zwolnienia, ponieważ będzie możliwość skonfigurowania na miejscu certyfikatu ZUS. Osoby, które będą wystawiać e-zwolnienia na komputerze stacjonarnym powinny wziąć ze sobą pamięć USB, na której  zapisany zostanie certyfikat - po podpięciu go do komputera będzie można podpisywać e-ZLA.

"Biała sobota dla lekarzy" odbędzie się 19 maja w godz. 9.00 - 13.00 we wszystkich placówkach ZUS.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA