fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Oryginalne honory dla noblistki - m.in. las "Prawiek"

AFP
Na razie tylko niektóre miejscowości zdecydowały się oryginalne uhonorowanie Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Nie ma wśród nich tych, z którymi w przeszłości była związana noblistka.

Ale każda z nich poinformowała o nagrodzie i wspomniała o związkach z Olgą Tokarczuk. - Z ogromną radością informujemy, że pisarka Olga Tokarczuk uzyskała Literacką Nagrodę Nobla. Laureatka urodziła się i mieszkała w Klenicy. W dniu 30 czerwca 2019 roku gościliśmy ją na jubileuszu 50-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Kleniczanie" w Klenicy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów – napisano na stronie Urzędu Gminy Bojadła, na terenie której leży Klenica.

Do miejsca urodzenia noblistki przyznaje się też Sulechów.  To miasto figuruje jako miejsce urodzenia pisarki na Wikipedii.

- Cieszymy się niezmiernie, że urodzona w Sulechowie pani Olga Tokarczuk (autorka takich dzieł, jak "Podróż ludzi Księgi", "Dom dzienny, dom nocny", "Bieguni", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe") zdobyła literacką Nagrodę Nobla – napisano na stronie internetowej miasta.

W komunikacie podkreślono, że „pisarka, co prawda, związana była bliżej z pobliską Klenicą, w której spędziła dzieciństwo, jednak, jak sama mówi: "Wszyscy jesteśmy Odrzani Polacy".

- Jesteśmy dumni, że osoba pochodząca z naszego regionu została wyróżniona tak prestiżową nagrodą. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy naszych mieszkańców do sięgnięcia po książki Pani Olgi Tokarczuk i zapoznania się z literaturą noblistki – apelują władze miasta.

Związkiem z pisarką chwali się też gmina Kietrz na Opolszczyźnie. To tu Olga Tokarczuk skończyła szkołę średnią.

- Literacka Nagroda Nobla 2019 przyznana. W trakcie uroczystej gali przyznano dwie nagrody: ta za rok 2018 powędrowała do Olgi Tokarczuk. Przypomnijmy, że Tokarczuk ma też na swoim koncie nagrodę Brookera za powieść "Bieguni". Jest ponadto dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe" – napisano na stronie miasta.

Urząd dodał, że "Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Kietrzu ma TAKĄ ABSOLWENTKĘ! Serdecznie gratulujemy!"

Także Wałbrzych, z którym pisarka była związana pogratulował jej nagrody Nobla. - Olga Tokarczuk, zasłużona dla miasta Wałbrzycha (2016 r.) oraz Ambasadorka naszego miasta (2014 r.) laureatką literackiej Nagrody Nobla! W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". Gratulujemy! – napisano na stronie miasta.

Urząd podkreślił, że Olga Tokarczuk od lat 90. mieszkała w Wałbrzychu i pracowała w wałbrzyskiej poradni zdrowia psychicznego oraz zakładała w mieście pierwsze kluby AA.

Tymczasem Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach zaprasza na spontaniczne czytanie książek Olgi Tokarczuk – w niedzielę w samo południe.

Odbędzie się ono na scenie w Malarni. Będzie można przeczytać i posłuchać dowolnych fragmentów dzieł noblistki. - Możecie się dołączyć z czytaniem lub po prostu przyjdźcie posłuchać jej powieści – zachęca dyrekcja Teatru Śląskiego na swojej stronie internetowej.

Z nagrody dla Olgi Tokarczuk cieszy się też Wrocław. Aby uczcić ten sukces prezydent miasta zdecydował, że wszyscy podróżujący MPK od piątku do niedzieli (11-13 października) z książką naszej noblistki będą zwolnieni z obowiązku posiadania biletu. Można mieć książkę tradycyjną, a także w formie e-booka.

Pomysł chwalą pasażerowie. – Brawo, super – piszą na profilu przewoźnika na Facebooku. Jeden z internautów poszedł dalej: - Może jeszcze dożywotni bilet darmowej jazdy bilet dla Noblistki? – zaproponował.

Pomysł spodobał się wrocławskiemu MPK. - Bardzo ciekawy. Niestety to już jest poza naszymi kompetencjami. Zwolnienie z biletów musiałaby uchwalić rada miejska – odpowiedział przewoźnik pomysłodawcy.

Inną formę uhonorowania pisarki wybrał Kraków. Prezydent miasta Jacek Majchrowski zdecydował posadzeniu na terenie nowohuckich Kujaw - Lasu Prawiek.

- Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieści Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy". Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy – tłumaczy prezydent Jacek Majchrowski.

Wspólne sadzenie 25 tys. drzew rozpocznie się 29 października o godz.10. Będzie ono częścią odbywającego się w tym czasie w Krakowie Festiwalu Conrada.

- Sadzenie lasu Prawiek odbędzie się w miejscu wyznaczonym przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Krakowie – zgodnie z planem zalesień tego programu. Wyznaczony do zalesienia teren, wchodzący w skład lasu, to około 5 hektarów gruntów, przede wszystkim porolnych oraz nieużytków. Potencjalnym siedliskiem jest tam las świeży i fragmenty lasu wilgotnego. W przeszłości grunty te stanowiły starorzecze Wisły- podaje krakowski magistrat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA