fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Cenne komiksy polskich twórców na aukcji

materiały prasowe
Blisko 200 oryginalnych prac kultowych twórców komiksu i ilustracji książkowej trafi 21 kwietnia na aukcję organizowaną przez DESA Unicum w Warszawie.

Na zachodzie plansze komiksowe cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów na równi z dziełami sztuki współczesnej. W Polsce zainteresowanie nimi także rośnie. Na listopadowej aukcji za oryginał okładki Papcia Chmiela zapłacono 75 tysięcy złotych. Była to dotychczas najdrożej sprzedana praca komiksowa w Polsce.

Na kwietniowej, szóstej Aukcji Komiksu i Ilustracji w DESA Unicum fani gatunku będą mogli zdobyć m.in. prace Henryka Jerzego Chmielewskiego, „Papcia Chmiela” (ceny wywoławcze 3-5 tys. zł), Janusza Christy (500 zł – 3,5 tys. zł.), Szarloty Pawel (1-5 tys. zł), Mieczysława Wiśniewskiego (2,4-3 tys. zł)

Czekają plansze z „Tytusa, Romka i A’Tomka”, najpopularniejszej serii komiksowej Papcia Chmiela, którą autor zaczął w 1957 od pamiętnego zdania „Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz. Nadaję ci imię Tusz de Zoo”. Najwyżej z nich została wyceniona kolorowa plansza „Tytus, Romek i A'Tomek”, księga VI – „Tytus olimpijczykiem” z 1971 roku.

Rzadkością na rynku antykwarycznym jest okładka do „Janosika” Jerzego Skarżyńskiego, wykonana w 1973 roku. Komiks o legendarnym zbójniku miał premierę razem z słynnym serialem Jerzego Passendorfa, a autorem scenariusza obydwu był Tadeusz Kwiatkowski.

Spory wybór plansz znajdą miłośnicy „Kajtka i Koko” oraz „Kajko i Kokosza” Janusza Christy, jednego z największych polskich twórców komiksu. Oprócz nich na licytację trafi dodatkowo projekt puzzli „Na dzikim Zachodzie z Kajkiem i Kokoszem”.

Nie zabraknie ilustracji pierwszej damy polskiego komiksu - Szarloty Pawel z „Jonki, Jonka i Kleksa” i „Kubusia Piekielnego”. Jak i poszukiwanych plansz sensacyjno-wojennego „Kapitana Klossa” Mieczysława Wiśniewskiego.

Wśród prac klasyków są także okładki: Tadeusza Baranowskiego do „Skąd się bierze woda sodowa” i Tadeusza Raczkiewicza do zagranicznego wydania komiksu „Tajfun – Synonim zła”.

Do aukcyjnych hitów zaliczają też folie animacyjne do popularnych kreskówek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej: „Bolek i Lolek” Władysława Nehrebeckiego, Leszka Lorka i Alfreda Ledwiga, „Kot Filemon” Ludwika Krońca i Julity Karwowskiej , „Zaczarowany ołówek” Karola Baranieckiego.

Miłośnicy ilustracji mogą wybierać między pracami Zbigniewa Lengrena ze słynnym Profesorem Filutkiem, Gwidona Miklaszewskiego, Szymona Kobylińskiego, Edwarda Lutczyna, Janusza Stannego, czy Józefa Wilkonia

Aukcja: 21 kwietnia, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA