"SZ" o ustawie degradacyjnej: późna akcja przeciw komunizmowi

Sejm uchwalił ustawę pozwalającą na pozbawienie stopni wojskowych gen. Jaruzelskiego i jego współpracowników z WRON. Zdaniem "Sueddeutsche Zeitung" twarda polityka PiS wobec byłych komunistów jest czymś stosunkowo nowym.

Aktualizacja: 07.03.2018 13:48 Publikacja: 07.03.2018 13:43

"SZ" o ustawie degradacyjnej: późna akcja przeciw komunizmowi

Foto: picture alliance/dpa

Warszawski korespondent „Sueddeutsche Zeitung" (SZ) Florian Hassel pisze o „późnej kampanii” polskiej partii rządowej PiS przeciwko Wojciechowi Jaruzelskiemu i innym byłym komunistom. „Twarda polityka narodowo-populistycznej partii rządowej PiS wobec byłych komunistów jest zjawiskiem stosunkowo nowym” – zaznacza Hassel.

Zmiana kursu

Niemiecki dziennikarz zwraca uwagę, że szef PiS Jarosław Kaczyński nie tylko zasiadał jako młody opozycjonista z generałem Jaruzelskim przy Okrągłym Stole, lecz wręcz traktował komunistów, jak twierdzi jego ówczesny bliski zaufany Ludwik Dorn, jak „ludzi, którzy się znają na kierowaniu Polską” i których „chciał dla siebie pozyskać”.

Jako szef kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy w latach 90. oraz szef rządu w latach 2006-2007 Kaczyński nie uważał byłych komunistycznych przywódców za problem. „W kampanii wyborczej w 2010 roku Kaczyński chwalił długoletniego szefa polskich komunistów Edwarda Gierka jako «patriotę»” – pisze Hassel.

Rewizja historii

Od przejęcia rządu w 2015 roku PiS wykorzystuje kampanię przeciwko komunistom do „tworzenia tożsamości i umacniania władzy” – czytamy w SZ. Nowa ustawa pasuje zdaniem Hassela do uprawianej przez rząd rewizji historii, zgodnie z którą „Polacy nie mieli praktycznie nic wspólnego z rzekomo obcym komunistycznym reżimem w ich kraju”.

Autor przypomina, że wcześniej weszła w życie ustawa obniżająca emerytury milicjantom i żołnierzom odbywającym służbę w czasach komunistycznych. Jak dodaje, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar krytykuje ustawę.

We wtorek 6 marca Sejm uchwalił tzw. ustawę degradacyjną. Zakłada ona możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". "To oddanie sprawiedliwości bohaterom polskiej wolności" - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii