Kraj

Balcerowicz: KOD ratuje reputację Polski

rp.pl
PiS myśli, że wolne wybory uświęcają dowolne działania. To KOD ratuje reputację Polski - ocenia prof. Leszek Balcerowicz - były wicepremier i minister finansów, gość Jacka Nizinkiewicza w programie RZECZoPOLITYCE

- Popieram działania KOD. To podstawa dobrze funkcjonującej demokracji - ocenił Balcerowicz, choć zapowiedział, że nie weźmie udziału w planowanej na 7 maja wielkiej demonstracji opozycji. Ocenił, że tym m.in. różni się sytuacja Polski od Węgier, gdzie nigdy tak dużej i zorganizowanej opozycji wobec rządów Viktora Orbana nie było. 

- Orban "konstytucyjnie pogorszył konstytucję - uznał Balcerowicz i dodał, że tak potężnego skandalu politycznego, jaki ma miejsce w Polsce wokół TK, nie zauważył w żadnym z krajów OECD.

Balcerowicz uznał, że w oczach świata to Komitet Obrony Demokracji ratuje reputację Polski. Pytany, czy wstydzi się obecnie za swój kraj odparł, że widzi raczej duże zdziwienie tym, co w Polsce się dzieje. 

Ocenił, że choć sondaże wskazują wciąż na prowadzenie PiS, to ugrupowanie rządzące przoduje też w sondażach wskazujących brak zaufania. 

- Słowo "plan" należy traktować poważnie. Tymczasem plan Morawieckiego omija najważniejsze problemy finansowe - uznał były minister finansów. Ocenił, że autorzy planu Morawieckiego nie zapoznali się z żadnymi badaniami dotyczącymi państwowego interwencjonizmu. 

Prof. Balcerowicz uznał, że skoro plan gospodarczy, który przedstawia rozsądny cel, ale zakłada fałszywe środki do osiągnięcia go, sam Mateusz Morawiecki nie ma kompetencji, by zastąpić Beatę Szydło na stanowisku szefa rządu.

- Można pogodzić walkę z Ukrainą z walką o Polskę, jestem o tym przekonany. Przecież nie jestem sam - podpowiedział Leszek Balcerowicz na pytanie o swoją misję na Ukrainie. Podkreślił, że żaden organ doradczy nie zastąpi mądrej władzy i rozsądnych działań.

#RZECZoPOLITYCE: Balcerowicz: popieram działania KOD

 

 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL