fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Japonia chce wytwarzać paliwo z lodu na Księżycu

stock.adobe.com
Japońska agencja kosmiczna (JAXA) zamierza w połowie lat 30-tych XXI wieku zaangażować się w eksplorację Księżyca wykorzystując wodę pozyskiwaną z lodu znajdującego się na Księżycu do produkcji paliwa.

Wykorzystywanie paliwa pozyskiwanego z zasobów wody na Księżycu to rozwiązanie tańsze niż transportowanie paliwa z Ziemi.

Chociaż woda w stanie płynnym nie występuje na powierzchni Księżyca, to jednak wcześniejsze badania wykazały, że lód może znajdować się na Księżycu w kraterze położonym w pobliżu południowego bieguna naturalnego satelity Ziemi.

Japonia - jak pisze agencja Kyodo - chce wraz z USA zbudować stację kosmiczną na orbicie Księżyca, a do 2035 roku zamierza zbudować fabrykę paliwa na południowym biegunie satelity Ziemi.

Paliwo wytwarzane z wody pozyskanej z krateru ma być wykorzystywane do zasilania statków kosmicznych, które będą przewozić astronautów z bazy na orbicie na powierzchnię Księżyca - i z powrotem - tłumaczą przedstawiciele JAXA.

Pozyskanie paliwa z wody jest możliwe dzięki rozbiciu cząsteczek wody na tlen i wodór i ponowne ich łączenie, przy którym dochodzi do wyzwolenia się energii.

Według szacunków JAXA do pozyskania paliwa potrzebnego na lot z bazy na orbicie na powierzchnię Księżyca i z powrotem trzeba użyć 37 ton wody.

Zdaniem JAXA taniej będzie stworzyć infrastrukturę do wytwarzania paliwa z wody na Księżycu, niż przewozić wodę z Ziemi.

Źródło: Kyodo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA