fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

W przyszłym miesiącu Ziemię minie duża asteroida

NASA
29 kwietnia naszą planetę minie asteroida o szerokości od 1,7 do 4 km. Nie uderzy w Ziemię, ale gdyby do tego doszło, "wyrządziłaby globalne skutki" - informuje NASA.

Asteroida nazywa się 52768 (1998 OR2) i została po raz pierwszy zauważona w 1998 roku. Obiekt minie Ziemię o ponad 6 mln kilometrów. Obecnie porusza się z prędkością 31 tys. km/h.

Asteroida została sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczny obiekt, ponieważ przechodzi w pobliżu ziemskiej orbity. Wszystkie tego typu obiekty są szczegółowo klasyfikowane przez NASA. Agencja kosmiczna prowadzi monitoring wszystkich obiektów, które potencjalnie mogą uderzyć w Ziemię w ciągu najbliższych 100 lat.

Jest to największa asteroida, która w najbliższych miesiącach minie naszą planetę, ale nie największa w historii. Tytuł ten należy do asteroidy 3122 Florence (1981 ET3), która przeleciała obok Ziemi 1 września 2017 roku. Kolejne takie zdarzenie ma nastąpić 2 września 2057 roku. Szacuje się, że asteroida będzie miała od 4 do niemal 9 km szerokości.

Oprócz śledzenia obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi, które mogą stanowić zagrożenie, NASA i inne agencje kosmiczne prowadzą misje mające na celu zbadanie asteroid znajdujących się w pobliżu. Zadaniem jest złagodzenie potencjalnych skutków zderzenia.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA