30-centymetrowy (12-calowy) teleskop ma mierzyć gęstość, skład i wielkość planet poza naszym Układem Słonecznym - tak zwanych egzoplanet. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) CHEOPS będzie obserwował gwiazdy, o których wiadomo, że wokół nich krążą planety.

Misja „stanowi krok w kierunku lepszego zrozumienia astrofizyki wszystkich tych dziwnych planet, które odkryliśmy i które nie mają odpowiednika w naszym Układzie Słonecznym” - jak ujął we wtorek nagrodzony Noblem w dziedzinie fizyki Didier Queloz.

Satelita został wystrzelony o godz. 8.54 czasu Greenwich z platformy w Kourou w Gujanie Francuskiej. Wyniesiony w przestrzeń zostanie dzięki rosyjskiej rakiecie Sojuz.

CHEOPS „będzie koncentrował się na planetach w przedziale wielkości od super-Ziemi do Neptuna, a dane pochodzące z satelity umożliwiają poznanie gęstości planet” - informuje strona ESA.

We wtorek sekwencja startowa rakiety została przerwana po godzinie i 25 minutach, z powodu tego, co zostało oficjalnie określone jako „anomalia” w konfiguracji wystrzelenia.