fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Astronomowie zrobili zdjęcie gościa spoza Układu Słonecznego

Po lewej zdjęcie komety. Na zdjęciu po prawej na zdjęcie nałożono Ziemię, aby pokazać jej rozmiar w porównaniu do gościa z innego układu gwiezdnego
news.yale.edu
Astronomowie wykonali najdokładniejsze jak dotąd zdjęcie pochodzącej spoza Układu Słonecznego komety 2I/Borisov, która obecnie przemierza nasz układ gwiezdny - informuje CNN.

Astronomowie z Uniwersytetu Yale użyli Teleskopów Kecka znajdujących się w obserwatorium na Hawajach, by uzyskać najdokładniejsze jak dotąd zdjęcie międzygwiezdnego ciała niebieskiego, które po raz pierwszy udało się zaobserwować latem.

Na zdjęciu widać imponujący ogon komety, który ma długość niemal 160 tys. km. Dla porównania średnica Ziemi wynosi nieco ponad 12 tys. km.

Pieter van Dokkum, astronom z Uniwersytetu Yale przyznaje, że jest to "poniżające, gdy zdamy sobie sprawę jak mała jest Ziemia w porównaniu do gościa z innego układu gwiezdnego".

8 grudnia kometa 2I/Borisov minie Ziemię w odległości 305 mln km - tego dnia będzie najbliżej Ziemi.

Gregory Laughlin z Yale podkreśla, że obserwując ciało niebieskie spoza Układu Słonecznego można pozyskać informację o tym, z czego składają się planety w układach gwiezdnych innych niż nas.

Według naukowców kometa została "wypchnięta" ze swojego układu gwiezdnego po tym, jak niemal zderzyła się ze znajdującą się w nim planetą.

Od grudnia do kwietnia 2020 roku kometę będzie można obserwować za pomocą teleskopów średniego rozmiaru - informuje Dave Farnocchia z NASA.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA