fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Chiny bliżej Marsa. Udany test lądownika

AFP
Chiny zakończyły pierwszy otwarty dla mediów test marsjańskiego lądownika. Utrzymany został plan wysłania bezzałogowej misji na czerwoną planetę w 2020 roku.

Test przeprowadzono w prowincji Hebei, około półtorej godziny jazdy od Pekinu. Zdaniem urzędników region ten swoimi górzystymi zboczami i kraterami przypomina powierzchnię Marsa.

Lądownik został zawieszony na 36 ogromnych stalowych linach, które wzniosły urządzenie na wysokość 140 metrów. Test rozpoczął się od głośnego huku. Lądownik zawisł w powietrzu, a następnie zaczął się obniżać. Zatrzymał się kilkadziesiąt centymetrów od ziemi.

Bezpieczne lądowanie to jedno z największych wyzwań, jakie stoi przed naukowcami planującymi misję. Jeśli zaplanowany przez Pekin cel zostanie osiągnięty, kraj będzie drugim na świecie, który dotrze do Marsa. NASA również planuje wysłać swoją misję w przyszłym roku.

Według urzędników, próba miała na celu sprawdzenie zdolności lądownika do zawracania i unikania przeszkód, a także monitorowanie, jak dobrze działał w środowisku podobnym do Marsa, gdzie siła grawitacji stanowi jedną trzecią siły ziemskiej.

Chiny zaprosiły dyplomatów i międzynarodowe media do osobistej obserwacji dzisiejszego testu. Kraj chciał również być włączony do międzynarodowego projektu, jednak NASA ogranicza możliwość współpracy z Pekinem w tym zakresie.

Kolejnym ważnym krokiem będzie test rakiety, która ma oderwać się od Ziemi. Pierwszy test, przeprowadzony w 2017 roku, zakończył się niepowodzeniem. Kolejny ma być przeprowadzony jeszcze w tym roku. 

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA