fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Czy na Księżycu pojawiło się życie?

Schokraie E, Warnken U, Hotz-Wagenblatt A, Grohme MA, Hengherr S, et al. (2012) [CC BY 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)]
Niesporczaki, niewielkie zwierzęta bezkręgowe występujące na Ziemi, mogły przetrwać katastrofę izraelskiej sondy Bereszit, która w kwietniu rozbiła się przy próbie lądowania na powierzchni Księżyca - czytamy w AFP. Jeśli tak się stało, to na Księżycu pojawiło się życie - zauważa agencja.

Biorąc pod uwagę trajektorię lotu sondy i budowę urządzenia, w którym znajdowały się niesporczaki, "szanse na to, że przetrwały... są bardzo wysokie" - mówi Nova Spivack, współzałożyciel i prezes Arch Mission Foundation, organizacji non-profit zajmującej się rozpowszechnianiem wiedzy o gatunkach występujących na Ziemi w Układzie Słonecznym.

- Niesporczaki nadają się do tego idealnie, ponieważ są mikroskopijne, wielokomórkowe i należą do najbardziej wytrzymałych form życia na Ziemi - dodał Spivack.

Niesporczaki zostały umieszczone w sondzie w "Księżycowej Bibliotece" - niewielkim urządzeniu, które przypomina DVD i zawiera 30 milionów stron dotyczących historii ludzkości, które można odczytać za pomocą mikroskopu, a także ludzkie DNA.

Spivack jest pewien, że "Księżycowa Biblioteka" również przetrwała zderzenie sondy z powierzchnią Księżyca.

Niesporczaki mogą żyć w wodzie i na lądzie, są w stanie przetrwać temperatury osiągające plus 150 stopni Celsjusza i minus 272 stopnie Celsjusza - przynajmniej przez kilka minut.

Niesporczaki są w stanie wrócić do życia po dziesięcioleciach od momentu, w którym zostaną kompletnie wysuszone. Są w stanie przetrwać również bliskie zeru ciśnienie w przestrzeni kosmicznej.

Jeśli niesporczaki nie spłonęły w eksplozji sondy, teoretycznie mogą przetrwać na powierzchni Księżyca - przyznaje William Miller z Baker University.

- Ale żeby stały się aktywne, aby rosły, jadły i reprodukowały się, potrzebowałyby wody i pożywienia - dodaje.

Zdaniem astrobiolog z NASA, Cassie Conley to, jak długo niesporczaki będą w stanie przeżyć na powierzchni Księżyca, będzie zależeć od warunków w miejscu, w którym rozbiła się sonda i temperatur, na które będą wystawione bezkręgowce.

- Jeśli nie będzie zbyt gorąco, będą mogły przetrwać wiele lat - powiedziała AFP.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA