fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Chiny chcą zbudować pierwszą elektrownię w kosmosie

AFP
Po udanym lądowaniu na ciemnej stronie księżyca, Chiny przygotowują się do kolejnej operacji w kosmosie. Pekin chce zbudować kosmiczną elektrownię słoneczną.

Druga największa gospodarka na świecie chce w ten sposób jeszcze bardziej podkreślić swoje ambicje bycia supermocarstwem.

Z budżetem rocznym sięgającym 8 mld dolarów na program kosmiczny, drugim po USA, Chiny starają się konkurować z Waszyngtonem o dominację gospodarczą, militarną i technologiczną.

Naukowcy rozpoczęli już budowę bazy eksperymentalnej w mieście Chongqing. Początkowo planują budowę mniejszej elektrowni w stratosferze w latach 2021-2025. 1-megawatowej instalacji do 2030 roku i ostatecznie większych generatorów.

W planach Pekinu jest również wysłanie czterech kolejnych sond. Co najmniej dwie z nich mają wylądować na południowym biegunie księżyca.

Chiny chcą również zbudować swoją własną stację kosmiczną około 2022 roku. Władze kraju wspierają również małe firmy, które podobnie jak SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic mają w przyszłości produkować rakiety.

Prezydent Xi Jinping chce także odciąć się od amerykańskiego systemu nawigacyjnego GPS. Chiny wydają co najmniej 9 miliardów dolarów na zbudowanie własnej nawigacji.

Źródło: Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA