fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Skąd się biorą tajemnicze błyski na Ziemi?

123RF
Przypuszczano, że są to refleksy na lustrze wody, jednak ich źródło znajduje się znacznie wyżej.

EPIC, aparat znajdujący się na pokładzie DSCOVR, sfotografował dziwne błyski na oświetlonej stronie Ziemi. Alexander Marshak z NASA zaobserwował migające światła pojawiające się nad oceanem. To samo zjawisko przykuło uwagę Carla Sagana, który już w 1993 r. analizował zdjęcia wykonane przez Galileo. Podał wtedy proste wyjaśnienie: światło słoneczne odbija się od gładkiej powierzchni oceanu i refleksy występują jedynie nad dużymi płaszczyznami wody.

Ponowna analiza obrazów z Galileo i dostarczonych przez EPIC wykazała, że te same efekty widać również nad lądem. Nadal wydawało się, że źródłem błysków jest woda, jak np. powierzchnia jezior.

Po skatalogowaniu 866 efektów i źródeł światła naukowcy z Uniwersytetu Maryland odkryli, że błyski nie pojawiają się na powierzchni Ziemi, ale nad nią. Okazało się, że refleksy spowodowane są odbiciem od kryształków lodu w wysokich chmurach (5–8 km nad Ziemią).

Powstaje pytanie, jak te poziomo ułożone cząstki lodu wpływają na temperaturę na Ziemi i na ile to zjawisko pomoże w poszukiwaniu życia na innych planetach.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA