fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Wandale w alei Jan Pawła II. Zmieniono nazwę ulicy i szkoły

Fotorzepa, Rafał Guz
Nieznani sprawcy zmienili w nocy nazwę alei Jana Pawła II w Warszawie. Do aktualnej - dodano słowo "ofiar". Miasto zapowiada wyczyszczenie tablic informacyjnych.

W internecie trwa też zbiórka podpisów w sprawie zmiany patrona ulicy – na Równość. Petycję w ciągu jednego dnia podpisało blisko 300 osób.

Zdjęcia zdewastowanych tablic Miejskiego Systemu Informacji pojawiły się dziś przed południem w portalach społecznościowych. - Ojej, wygląda na to, że ktoś się przejechał nocą po mieście i pozmieniał tabliczki ulic, szkół i parków imienia Jana Pawła II. Nie wiem kto to mógł być, ale jak coś, to tutaj można ściągnąć naklejki do wydrukowania – napisała jedna z aktywistek.

Jej post skomentowało w ciągu godziny kilkadziesiąt osób.- „Nieznani sprawcy jak zwykle z rozumiem i godnością" – napisał jeden z internautów.

Inny pytał: - „Czy premier już był ze zniczem i modlitwą?". Kolejny dodał: - „Mam nadzieję, że nieznani sprawcy dostaną to, na co zasługują!".

Do sprawy odniósł się też ks. Michał Lemański. - Mam takie pytanie do księdza Isakowicza-Zaleskiego, do księdza Kobylińskiego i do Tomasza Terlikowskiego. Czy taki cel wam przyświecał, gdy współtworzyliście reportaż o papieskim sekretarzu Stanisławie Dziwiszu? O intencje Artura Nowaka i Stanisława Obirka nie pytam, oni nazywają je otwarcie w ten właśnie sposób" – napisał duchowny w mediach społecznościowych.

Stołeczny ratusz zapowiedział usunięcie naklejek.- O godz. 13 jedzie ekipa konserwatora. Będą usuwać z tabliczek na ulicach. Za budynki odpowiada prywatny zarządca obiektu – poinformowała nas Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Wczoraj na jednej z platform z petycjami pojawił się pomysł zmiany nazwy al. Jana Pawła II w Warszawie na Równość. - Stolica nie powinna honorować w ten sposób człowieka, który przyczynił się do cierpienia wielu ludzi na świecie, w tym do krzywdzenia dzieci przez tysiące duchownych Kościoła Rzymskokatolickiego – napisała fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego.

Dodała, że Jan Paweł II chronił podległych sobie hierarchów oskarżanych o pedofilię pokroju Maciela Degollado. - Niedawny Raport watykańskiego Sekretariatu Stanu pokazuje, że Karol Wojtyła, jako papież Jan Paweł II, awansował amerykańskiego księdza Theodore'a McCarricka na metropolitę Waszyngtonu i później na kardynała, choć posiadał wiedzę o tym, że McCarrick jest przestępcą seksualnym –podkreślają pomysłodawcy zmiany nazwy warszawskiej ulicy.

Ich zdaniem polski papież „był odpowiedzialny za śmierć setek tysięcy ludzi, kategorycznie zakazując użycia prezerwatywy w ogarniętej epidemią AIDS Afryce. Przyczynił się do cierpień milionów kobiet na świecie przez całkowite odrzucenie aborcji, nawet kosztem życia kobiety".

- Uważamy, że Warszawa zasługuje na to, by jedna z jej głównych ulic nosiła nazwę promującą uniwersalne wartości, propagującą humanizm, w tym jedną z jego głównych demokratycznych i ponadczasowych wartości – Równość" – tłumaczą pomysłodawcy.

Pod petycją swoje podpisy złożyło blisko 300 osób. Polski papież jest patronem stołecznej ulicy od 30 lat. Został nim jeszcze za życia. I to był jedyny taki przypadek w Warszawie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA