fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Zmarł ks. prał. Bartłomiej Kapałka, kapelan honorowy Ojca Świętego

Nie żyje ks. Prałat Bartłomiej Stefan Kapałka, kapelan honorowy Ojca Świętego.
materiały prasowe
Nie żyje ks. prałat Bartłomiej Stefan Kapałka, kapelan honorowy Ojca Świętego – poinformowała archidiecezja warszawska. Zmarł w wieku 73 lat, z czego w kapłaństwie spędził 48.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy, a ciało księdza spocznie na miejscowym cmentarzu.

- Kapłan wielkiej charyzmy, mądrości i przejrzystego świadectwa wiary. Zawsze był wzorem i oparciem, wymagający, a jednocześnie z sercem pełnym miłości do Boga i ludzi. Dziękuję Bogu za dar jego życia, posługi kapłańskiej i wierności aż do końca - pożegnał zmarłego na portalu społecznościowym ks. Karol Oparcik, wikariusz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Ks. Bartłomiej Kapałka urodził się w 1945 roku w Niedzicy. Maturę zdał w liceum w Jabłonce. Święcenia kapłańskie przyjął w 1970 roku z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jako wikariusz pracował w parafiach w Baniosze, Goszczynie, Mszczonowie i Raszynie. Był organizatorem parafii oraz budowniczym kościoła w Rybiu.

Tworzył tę parafię od podstaw, a w 1988 roku został jej proboszczem. Konsekracja kościoła odbyła się 17 października 2004 roku.

W archidiecezji warszawskiej był m.in. delegatem biskupim ds. misji oraz dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych.

W ocenie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza był nie tylko budowniczym kościoła i organizatorem parafii w sensie instytucjonalnym.

– „Stworzył przede wszystkim wspaniałą wspólnotę wiernych. Atmosfera panująca w tej parafii jest godna podziwu – powiedział przy okazji uroczystości nadania ks. Kapałce godności kapelana honorowego Ojca Świętego w sierpniu 2017 roku.

Tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego potocznie w Polsce nazywany prałaturą papieską to jedyna obecnie istniejąca kapłańska godność honorowa nadawana przez papieża. Drugą wciąż istniejącą godnością jest tytuł Prałata honorowego Ojca Świętego.

Tytuł kapelana honorowego papież przyznaje kapłanom, którzy ukończyli 65 rok życia, za szczególne duszpasterskie zasługi.

W poniedziałek 8 kwietnia o godz. 20 w Rybiu zostanie odprawiona msza św. za zmarłego, w której weźmie udział miejscowa wspólnota parafialna.

Pierwsza msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 9 kwietnia o godz. 12 w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu (ul. Polna 39), po czym ciało zmarłego zostanie przewiezione do parafii rodzinnej św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy.

Tam zostanie odprawiona druga Msza św. pogrzebowa 10 kwietnia o godz. 12, której będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Po nabożeństwie doczesne szczątki kapłana zostaną złożone w grobie na miejscowym cmentarzu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA