fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Niemcy: Nowe pomysły rządu. Obrona przed lockdownem

Przeciwnik restrykcji covidowych na proteście we Frankfurcie nad Menem 14 listopada
AFP
Rząd Angeli Merkel apeluje do obywateli, aby zachowali się po bohatersku, nie opuszczając domów.

Dalsze restrykcje dotyczące spotkań, reorganizacja nauki w szkołach, na razie bez ich zamykania, oraz bezpłatne wyposażenie osób z grup podwyższonego ryzyka w maski FFP2 zapewniające zwiększoną ochronę – takie są nowe pomysły rządu federalnego w uzgodnieniu z władzami landów. Wejdą w życie niebawem.

Zmagający się z chorobami obywatele i w starszym wieku otrzymają 15 masek, po jednej na każdy zimowy tydzień. Od połowy grudnia odpowiednie placówki w całym kraju mają być przygotowane do masowych szczepień.

Według nowych zasad w spotkaniach poza domem uczestniczyć będą mogły jedynie osoby z tego samego gospodarstwa domowego oraz dwie osoby z innej rodziny. Naruszenie tej zasady będzie podlegać karze porządkowej. Do tej pory w spotkaniach takich mogło uczestniczyć dziesięć osób. Rząd apeluje do wszystkich, aby do świąt Bożego Narodzenia podejmowali w swych domach jedynie gości wyłącznie z jednego innego niż własny, kręgu rodzinnego.

W ubiegłym tygodniu odnotowano w Niemczech rekordowy poziom ponad 130 tys. zakażeń. Zmarło 1196 osób.

Epidemia w szkołach

Za tydzień zapadnie decyzja, co począć z szkołami. Dotychczasowe zasady w postaci wietrzenia sal szkolnych co 20 minut nie zapobiegły dramatycznemu w ostatnim czasie wzrostowi zakażeń w szkołach. Zakażonych jest obecnie co najmniej 18 tys. uczniów z 200 tys. przebywających na kwarantannie oraz niemal 4 tys. nauczycieli plus 13 tys. na kwarantannie. Są więc propozycje, aby zmniejszyć liczebność uczniów w klasach i zorganizować naukę w małych grupach w domach kultury, opustoszałych obecnie barach, salach hotelowych i innych nadających się do tego miejscach. Wszystko po to aby uniknąć kolejnego lockdownu.

Równocześnie pojawił się w poniedziałek pierwszy z całej serii spot rządowy zachęcający wszystkich do pozostania w domu. Fikcyjna postać opowiada w nim po latach, w jaki sposób udało się jej przetrwać wojnę z koronawirusem. – Kanapa była frontem tej wojny, a naszą bronią cierpliwość. Bądź bohaterem i pozostań w domu – to motto przekazu.

Coraz więcej protestów

Kolejne ograniczenia wywołują coraz większe protesty przeciwników. W środę ma się odbyć wielka demonstracja w Berlinie zorganizowana przez ogólnoniemiecką inicjatywę Querdenken (nonkonformiści – w wolnym tłumaczeniu). Inicjatywa zrzesza także zwolenników licznych teorii spiskowych oraz zwolenników niczym nieograniczonej wolności osobistej.

W miniony weekend w wielu niemieckich miastach protestowało po kilkaset osób. We Frankfurcie nad Menem policja użyła armatek wodnych przeciwko 600 agresywnym demonstrantom. Tydzień wcześniej w Lipsku zgromadziło się co najmniej 20 tys. demonstrantów.

Wielką rolę w tego rodzaju przedsięwzięciach odgrywają prawicowi ekstremiści m.in. z neonazistowskiej NPD. Od samego początku do akcji sprzeciwu włączyła się prawicowa populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD). – Pani kanclerz utworzyła gabinet wojenny. To nic innego jak dyktatura korony – głosił na niedawnym wiecu Alexander Gauland, honorowy przewodniczący AfD.

Ponad połowa (57 proc.) obywateli oceniała pod koniec października pozytywnie działania rządu w związku z pandemią. Przeciwnego zdania było 37 proc. Ale w kwietniu tego roku pozytywną opinię prezentowało 67 proc. pytanych o zdanie przez sondażownię YouGov.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA