fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wiceminister Kraska: Mniej testów, mniej przypadków. Święta

wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Za bardzo bym się do tych wyników dziennych z okolicy świąt nie przywiązywał - oświadczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według niego, najbliższe dni pokażą "w jakim momencie epidemii w tej chwili jesteśmy".

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia informowało, że test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dał dodatni wyniku u 9 902 osób, dzień wcześniej dobowa liczba przypadków wynosiła 22 947.

- Okres świąteczny jest dość specyficznym okresem, jeśli chodzi o testowanie Polaków, pacjentów. Widzimy, że tych zleceń (na testy - red.) jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich dniach - skomentował w radiowej Jedynce wiceminister Waldemar Kraska.

Czytaj także:
Szymon Hołownia zaszczepił się przeciw COVID-19. Prezydent Duda: I dobrze. Wyluzujcie

Według niego, do liczb z komunikatów resortu publikowanych w czasie świąt Wielkiejnocy "należy podchodzić jednak z wielką ostrożnością". - Musimy poczekać na kolejne dni. Środa, czwartek, piątek będą tymi dniami, które pokażą, w jakim momencie epidemii w tej chwili jesteśmy - stwierdził Kraska.

- Za bardzo bym się do tych wyników dziennych z okolicy świąt nie przywiązywał, ale jeżeli by się ten trend utrzymał to oczywiście bardzo by to nas cieszyło - dodał.

Wiceminister zdrowia przekazał, że "wczoraj w ciągu ostatniej doby" do polskich szpitali trafiło ponad 800 nowych pacjentów z koronawirusem. - To niestety nie napawa optymizmem, ale to efekt poprzednich bardzo dużych dziennych liczb zachorowań - ocenił.

- Myślę, że ten tydzień także nie będzie łatwy, jeśli popatrzymy na liczbę nowych przyjęć pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 - mówił.

Odnosząc się do szczepień przeciwko COVID-19 Kraska powiedział, że w poniedziałek dotarło do Polski ponad 870 tys. dawek preparatu firmy Pfizer. - W tym tygodniu spodziewamy się ponad 170 tys. dawek szczepionek firmy AstraZeneca - dodał. - Myślę, że w następnych tygodniach ten trend będzie utrzymany - ocenił.

Wiceminister nie potrafił powiedzieć, kiedy w Polsce dostępna będzie jednodawkowa szczepionka koncernu Johnson & Johnson. - Nie mamy konkretnych potwierdzeń, czy to będzie kwiecień, czy początek maja. Myślę, że najbliższe dni pokażą, kiedy szczepionki tej firmy do Polski dotrą - oświadczył.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA