fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Szczepionka na COVID i NOP. Ma powstać fundusz kompensacyjny

szef KPRM Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień na COVID
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Dla osób, u których po zaszczepieniu na COVID wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) planowane jest stworzenie funduszu kompensacyjnego - wynika z zapisu w przyjętym przez rząd Narodowym Programie Szczepień, o czym poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałą Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Dokument został opublikowany na stronach rządu (bezpośredni link do pliku PDF, 20MB).

Dowiedz się więcej:
Łagodzenie obostrzeń? Premier: Sytuacja nie jest na tyle dobra

- Wszystkich zainteresowanych namawiam, aby zapoznać się z tym dokumentem, bo to takie kompendium wiedzy na temat i szczepionki, i procesu szczepień - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk na konferencji prasowej, na której wystąpili także premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień poinformował, że po konsultacjach w Narodowym Programie Szczepień ujęto także fundusz kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne (NOP).

- Temat znalazł się w bardzo dużej liczbie postulatów - powiedział szef KPRM. Dodał, że zastanawiano się, czy - tak jak pierwotnie zakładano - obywatele mieliby dochodzić "pewnych roszczeń na drodze cywilnej od Skarbu Państwa", czy też właściwe byłoby stworzenie mechanizmu "na wzór tego rodzaju funduszy funkcjonujących w innych krajach".

- Przychyliliśmy się do tych głosów, umieszczając to rozwiązanie w naszej strategii - oświadczył Dworczyk.

Czytaj także: Zandberg dopuszcza obowiązkowe szczepienia na COVID

W Narodowym Programie Szczepień czytamy, że nadzór nad bezpieczeństwem procesu szczepień jest prowadzony na drodze monitorowania w czasie rzeczywistym zgłaszanych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) oraz pojedynczych potencjalnych przypadków działań niepożądanych.

"Zasady monitorowania NOP opierają się na dotychczasowych zasadach. Podejrzenie lub rozpoznanie wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego podlega obowiązkowemu zgłoszeniu przez lekarzy za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl z wykorzystaniem e-formularza i platformy SEPIS do Państwowej Inspekcji Sanitarnej" - brzmi fragment tekstu.

W NPSz zapewniono, że wszystkie zgłoszenia są rejestrowane, weryfikowane i analizowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH.

"Informacje na temat liczby, rodzaju i charakteru NOP będą okresowo przekazywane do wiadomości publicznej" - głosi tekst.

Wszystkie osoby zainteresowane mogą zgłaszać niepożądane odczyny poszczepienne bezpośrednio za pośrednictwem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Szczegółowe informacje jak dokonać zgłoszenia NOP dostępne są na stronie internetowej urzędu (http://www.urpl.gov.pl/).

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje
Wolnych łóżek dla pacjentów z COVID mniej o ponad tysiąc
Zmarło 349 osób, mniej nowych zakażeń niż przed tygodniem

W Narodowym Programie Szczepień czytamy, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, we współpracy z Europejską Agencją Leków, może wydać decyzję o wycofaniu, wstrzymaniu bądź pozostawieniu szczepionki w obrocie na terenie RP.

"Planowane jest stworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Szczegółowe zasady tego funduszu zostaną określone w ustawie" - napisano.

Jak przekazano, wkrótce pod numerem 989 ma zostać uruchomiona całodobowa infolinia wyjaśniająca wątpliwości na temat szczepień. Dla osób z zagranicy uruchomiony ma zostać numer 22 62 62 989.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA