fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Europoseł z Niemiec krytykuje decyzję Brytyjczyków ws. szczepionki

Szczepionka koncernu Pfizer
AFP
Europarlamentarzysta Peter Liese, rzecznik ds. polityki zdrowotnej Europejskiej Partii Ludowej nazwał decyzję Wielkiej Brytanii o dopuszczeniu do użycia szczepionki koncernu Pfizer i firmy BioNTech mianem "pośpiesznej" i zaapelował do krajów Europy, by nie szły w ślady Londynu.

Liese, europoseł CDU, w wydanym oświadczeniu stwierdził, że decyzja brytyjskiego regulatora ws. szczepionki koncernu Pfizer jest "problematyczna".

"Rekomendowałbym krajom członkowskim UE, by nie powtarzali tego procesu w ten sam sposób" - dodał.

"Kilka tygodni na sprawdzenie przez Europejską Agencję Leków (EMA) jest lepsze niż pośpieszne pozwolenie na używanie szczepionki w sytuacjach nadzwyczajnych" - podkreślił europoseł.

Liese zapewnił, że jego krytyka decyzji brytyjskiego regulatora "nie ma nic wspólnego z brexitem".

Według europosła decyzja ws. szczepionki Pfizer jest "próbą odwrócenia uwagi od porażek rządu Borisa Johnsona w związku z koronakryzysem".

Kraje UE będą mogły rozpocząć podawanie szczepionki dopiero po zatwierdzeniu jej do użycia przez EMA.

EMA ma podjąć decyzję ws. szczepionki Pfizera 29 grudnia, a ws. szczepionki koncernu Moderna - 12 stycznia.

"Jeśli Europejska Agencja Leków stwierdzi w ciągu miesiąca, że szczepienie jest bezpieczne, będę rekomendował wszystkim, by się szczepili. Dopóki tak się nie stanie, zalecam ostrożność" - podkreślił Liese.

"Ufam BioNTech (niemiecki partner Pfizera w pracach nad szczepionką - red.) ale 'zaufanie jest dobre, kontrola jest lepsza'" - dodał europoseł CDU.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA