fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Więcej wiernych może udać się do kościołów

AFP
Od najbliższej niedzieli we mszach świętych będzie mogło uczestniczyć o połowę więcej wiernych niż do tej pory.

Rząd zmniejszył restrykcje związane z przebywaniem w miejscach sprawowania kultu religijnego. Od niedzieli 17 maja podczas mszy na jednego uczestnika musi przypadać 10 mkw. Wcześniej była jedna osoba na 15 mkw.

W największym w Polsce kościele – w bazylice w Licheniu będzie mogło jednorazowo brać udział w nabożeństwie 700 osób.

Z kolei w największym warszawskim kościele – Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie jednocześnie będzie mogło przebywać  367 osób, a w Panteonie Wielkich Polaków będzie mogło przebywać kolejne 300. Wcześniej było to odpowiednio 245 i 200.

"Zachowajmy odpowiednie odstępy. Zachęcamy do przyjmowania Pana Jezusa w Komunii św. na rękę. Komunia św. najpierw udzielana jest osobom, które przyjmują ją na rękę, później tym, którzy chcą przyjąć ją do ust. Prosimy nie wyciągać języka poza wargi" – apelują duchowni ze Świątyni Opatrzności Bożej.

Drugim pod względem pojemności jest kościół Wszystkich Świętych, do którego może wejść jednorazowo 210 osób; a trzecim - świątynia pod wezwaniem Błogosławionego Władysława z Gielniowa na Ursynowie, którą może odwiedzić jednorazowo - 180 wiernych.

W archikatedrze św. Jana na warszawskiej Starówce może maksymalnie uczestniczyć od jutra 150 osób. Tyle samo  w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze.

W diecezji warszawsko-praskiej najwięcej wiernych pomieści bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul Kawęczyńskiej. Od niedzieli 17 maja we mszy św. może tam uczestniczyć 195 osób.

W gdańskiej bazylice św. Brygidy we mszach będzie mogło od jutra uczestniczyć 141 osób, a w  archikatedrze lubelskiej – 115.

We wnętrzu Katedry Wawelskiej, przy grobach królewskich i przy Dzwonie Zygmunta  od niedzieli w sumie może przebywać – 285 osób.

W  parafii mariackiej w Szczecinku w nabożeństwach czy w Eucharystii może jednocześnie uczestniczyć 60 osób w nawie dolnej i 30 osób na balkonach (wcześniej w sumie 60 osób), a w kościele pw. św. Wojciecha w Koszalinie, czy w kościele mariackim w Słupsku 73 osoby.

Jak zawsze najmniej zyskają małe parafie i kościoły. Np. w wielkopolskim Rogalinie zamiast ośmiu osób, do środka wejdzie 12, a do  kaplicy w Lusówku liczba wiernych zwiększy się z 13 do 20.

W niektórych świątyniach na ławkach umieszczone zostały naklejki pokazujące, które miejsca można zajmować, a które nie.

"Pamiętajmy, aby również w katedrze stosować maseczki lub inne zabezpieczenia ochronne na usta i nos, a także zachować stosowne odległości od siebie" – apelują księża.

Na ten weekend zaplanowano uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły, która przypada w poniedziałek 18 maja.

"Wobec zapowiedzianej możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczby osób, zachęcam wszystkich wiernych, aby korzystali coraz odważniej z parafialnej posługi duszpasterskiej, zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym" – napisał w przesłaniu abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA