fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Niemcy zakażą kontaktów między więcej niż dwiema osobami

AFP
W związku z pandemią koronawirusa rząd Niemiec w porozumieniu z krajami związkowymi wprowadza ograniczenie w kontaktach między obywatelami - twierdzi agencja DPA, powołując się na swoje źródła.

Kanclerz Angela Merkel i szefowie krajów związkowych zgodzili się podczas niedzielnej konferencji telefonicznej na zakazanie gromadzenia się więcej niż dwóch osób.

Z nowych przepisów wykluczone będą rodziny i osoby, które zamieszkują to samo gospodarstwo domowe.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła o 12 proc., a liczba wywołanych zakażeniem zgonów - o 17 proc.

Z danych Instytutu Roberta Kocha wynika, że w Niemczech odnotowano dotąd 18610 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Z powodu wywołanej zakażeniem choroby COVID-19 zmarło 55 osób.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: dpa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA