fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

UOKiK stosuje szczegółowe uzasadnienie zarzutów

Dotychczas w sześciu postępowaniach UOKiK przedstawił przedsiębiorcom szczegółowe uzasadnienie zarzutów. Procedura jest stosowana przez Urząd od 1 września 2015 r.

Szczegółowe uzasadnienie zarzutów stosowane jest po zakończeniu przez UOKiK gromadzenia materiału dowodowego w postępowaniach dotyczących praktyk ograniczających konkurencję oraz naruszających zbiorowe interesy konsumentów, a także nakładania kar pieniężnych za naruszenie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Procedura stosowana jest od 1 września 2015 r.

Jest to uzasadnienie faktyczne i prawne stawianych zarzutów wraz ze wskazaniem dowodów, w oparciu o które dokonano ustaleń, tak aby strona miała możliwość ustosunkowania się do nich przed wydaniem decyzji. Dotychczas UOKiK wystosował szczegółowe uzasadnienie zarzutów w sześciu postępowaniach. Trzy z nich dotyczyły podejrzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencje, a trzy kolejne działań naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Szczegółowe uzasadnienie zarzutów to odpowiednik Statement of Objections stosowanych przez Komisję Europejską i inne europejskie organy ochrony konkurencji. Ma na celu podwyższenie standardów sprawiedliwości proceduralnej, w tym prawa do obrony. Wyznaczyło je orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz sądy - unijne, jak i krajowe, które kładą coraz większy nacisk na przestrzeganie prawa do obrony w postępowaniach administracyjnych. Stanowi również realizację misji UOKiK, która zakłada skuteczność, otwartość działań administracyjnych oraz respektowanie praw stron postępowania i sprawiedliwości proceduralnej.

Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA