Koronawirus: agent podpowie, jak ubezpieczyć wyjazd

Agent ubezpieczeniowy ma obowiązek poinformować klienta, jak zabezpieczyć się na wypadek zakażenia koronawirusem.

Aktualizacja: 27.02.2020 21:45 Publikacja: 27.02.2020 20:49

Koronawirus: agent podpowie, jak ubezpieczyć wyjazd

Foto: Fot. AFP

Jak chronić zdrowie i finanse w podróży, jak ją korzystnie ubezpieczyć oraz jak zabezpieczyć się na wypadek rezygnacji z wyjazdu – odpowiedzi na te i inne ważne pytania udzieli nam agent ubezpieczeniowy. Taki obowiązek nakłada na niego dekalog dobrych praktyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych (OSAT), podpisany przez wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego, pełnomocnika prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki.

Dekalog to odpowiedź środowiska agentów turystycznych na nową ustawę turystyczną (o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych), nakładającą na agentów turystycznych wiele obowiązków informacyjnych, które powinny być spełnione, zanim klienci kupią wyjazd turystyczny.

Czytaj także: Kto płaci, gdy wirus psuje urlop

Agent powinien przekazać klientowi informacje na temat kierunku, ubezpieczeń, przepisów ustawy oraz procedury wyjazdowej. Na tej zasadzie agent ubezpieczeniowy powinien poinformować osobę wyjeżdżającą np. do Chin o potrzebie wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego i dokładnie wyjaśnić jej, jakich świadczeń zdrowotnych może oczekiwać w razie zakażenia oraz do jakiej placówki ochrony zdrowia się zgłosić.

– Dekalog dobrych praktyk to dobry sposób na zabezpieczenie klientów biur podróży i spełnienie przez agentów turystycznych obowiązku informacyjnego wynikającego z ustawy. To pierwsza taka inicjatywa, która wyszła od przedstawicieli branży turystycznej. Popieram takie inicjatywy, bo dobrze poinformowany turysta to bezpieczniejszy turysta – powiedział minister Andrzej Gut-Mostowy.

Kodeks dobrych praktyk dla turystów zaleca zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia i zadbanie o swoje bezpieczeństwo podczas podróży poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego. „Gdy zamierzasz uprawiać sporty wysokiego ryzyka, podróżujesz z dziećmi lub leczysz się już przed wyjazdem, wykup polisę ubezpieczeniową od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków" – czytamy w dokumencie.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne