fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Korea Północna: Jesteśmy jak Leningrad

AFP
Oblężenie Leningradu (dzisiejszego Sankt Petersburga) trwało 2 lata 4 miesiące 2 tygodnie i 5 dni. Między wrześniem 1941 roku a styczniem 1944 podczas II wojny światowej miasto było praktycznie odcięte od świata. Dziś do sytuacji oblężonego Leningradu porównuje się północnokoreański reżim.

Władze w Pjongjangu twierdzą, że są otoczone przez wrogie siły pod dowództwem Stanów Zjednoczonych niczym Leningrad przez armie Wehrmachtu.

Reżim nie waha się także przed kolejną historyczną paralelą - zestawia się również z Kubą w czasach Zimnej Wojny. Rzecznik Państwowej Komisji Obrony KRLD nazywa najnowsze sankcje ONZ anachronicznymi i samobójczymi. Według niego - czyli zgodnie z wytycznymi od najwyższego przywódcy Korei Północnej - utrzymywanie izolacji półwyspu koreańskiego na północ od 38. równoleżnika może sprowokować Koreę do nuklearnego ataku na terytorium USA.

Analitycy w tych słowach starają się znaleźć prawdziwe przesłanie. Mówienie o oblężeniu kraju może świadczyć o tym, że Korea Północna czuje brak poparcia ze strony Chin, dotychczasowego głównego sojusznika. W ostatnich tygodniach Pekin głosował za przyjęciem nowych sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA